صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 13
    کاربر عادی
    تشکر شده 65 بار در 21 پست

خواندن مقدار مقاومت متغییر (پتانسیومتر)در avr با کد ویژن

سلام دوستان
    خسته نباشید .
    من میخواستم یه مدار رو طراحی (پروتیوس)و برنامه نویسی کنم(کدوِِیژن....البته دوست دارم توی avr studio رو هم یادبگیرم ممنون میشم برای این avr استودیو یه مرجع فارسی خوب معرفی کنید)
    که وقتی مقدار مقاومت متغییر رو تغییر میدیم اونو روی lcdچاپ کنه ....
    نمیدونم دقیقا مدارش رو چطوری باید طراحی کنم یعنی چیو باید کجا وصل کنم(البته برای lcdرو میدونم ..اما برای مقاومت متغییر رو نمیدونم).....یعنی منظورم اینه که از چه قطعاتی باید برای این مدار استفاده کنم یا چه کار کنم و چطوری چی رو به کجا وصل کنم؟(pot-lin,atmega16,lm032l)...
    مشکل بعدی من هم اینه که نمیدونم چطوری باید از روی مقاومت متغییر بخونم.

لطفا راهنمایی کنید
    (یه عکسی از یه مدار که قبلا طراحی شده بود دیدم که اتچ کردم ...میخوام بدونم اون دوتا آمپر متر و ولتمتر(اگه غلط نگفته باشم)رو برای وصل کرد و چرا اونوطری وصل کرد مخصوصا اون bat1چیه..در ضمن چرا پایه 3وم مقاومت رو به همه پین ها نصب کرد....
    در کل ممنون میشم یه طراحی توی پروتئوس از این مداری که من قصد دارم رو انجام بدم بهم بگین چکار باید بکنم....ممنون میشم)

موضوعات مشابه:
    Angehngte Grafiken
    • نوع فایل: png 2.PNG (45.9 کیلو بایت,  این فایل 4 بار دانلود شده است)
    ویرایش توسط friendchp : 26th December 2012 در ساعت 12:54 PM

SUPERMODERATOR
    تشکر شده 961 بار در 440 پست
    نوشته های وبلاگ
    4
    نقل قول نوشته اصلی توسط friendchp نمایش پست ها
    نمیدونم دقیقا مدارش رو چطوری باید طراحی کنم یعنی چیو باید کجا وصل کنم(البته برای lcdرو میدونم ..اما برای مقاومت متغییر رو نمیدونم).....یعنی منظورم اینه که از چه قطعاتی باید برای این مدار استفاده کنم یا چه کار کنم و چطوری چی رو به کجا وصل کنم؟(pot-lin,atmega16,lm032l)...
    مشکل بعدی من هم اینه که نمیدونم چطوری باید از روی مقاومت متغییر بخونم.

لطفا راهنمایی کنید
    (یه عکسی از یه مدار که قبلا طراحی شده بود دیدم که اتچ کردم ...میخوام بدونم اون دوتا آمپر متر و ولتمتر(اگه غلط نگفته باشم)رو برای وصل کرد و چرا اونوطری وصل کرد مخصوصا اون bat1چیه..در ضمن چرا پایه 3وم مقاومت رو به همه پین ها نصب کرد....
    در کل ممنون میشم یه طراحی توی پروتئوس از این مداری که من قصد دارم رو انجام بدم بهم بگین چکار باید بکنم....ممنون میشم)

سلام
    همین مدار رو طراحی کن فکر کنم جواب بده....(طبق این مدارفقط یه LCD و میکرو و پتانسومتر و منبع تغذیه نیاز داری!!!!!)
    آمپرمتر چون مقاومتش کمه بطور سری و ولتمتر چون مقاومتش زیاده بطور موازی در مدار مییندند... و برای اینکه مقدار مقاومتی که روی LCD نشون میده ببینی درسته یا نه ویا اینکه ببینی چقدر خطا داره ولتمتر رو وصل کرده تا با هم مقایسه کنی(البته ولتمتر هم مقداری خطا داره!!)
    Bat1 همون منبع تغذیه(باتری) است...
    برای اینکه مقدار تغییر ولتاژ رو اندازه بگیری باید یه پایه پتانسیومتر رو به پایه های ADC میکرو وصل کنی.. البته احتمالا باید پایه AREF میکرو به VCC وصل بشه که در این مدار وصل نشده!!!
    همراه عکس مدار، اگه فایل های دیگه ای هم بود
    (کد+توضیحات و...) بذار تا شاید بهتر بتونم کمکت کنم...
    موفق باشید.

ویرایش توسط Tishab : 26th December 2012 در ساعت 07:37 PM
    سه جمله برای کسب موفقیت: ..... 1. بیشتر از دیگران بدانید.....2. بیشتر از دیگران کار کنید......3. کمتر انتظار داشته باشید. ( ویلیام شکسپیر )

کاربر عادی
    من یه مدار دیگه خودم طراحی کردم ...ولی نمیدونم چرا درست عمل نمی کنه ...کل پروژه رو قرار میدم..(کلا 200کیلو بایت هست)..
    کدش با استفاده از کد ویزارد کد ویژن پی رفته عکس هاشم میزارم:
    در کد ویزارد تنظیمات مربوط به PORT رو هم به این صورت که پورتی که به LCD وصله ر OUT/0 و پورتی که از اون POT ر می خونید IN/T پورت های بلا استفاده رو هم IN/P تنظیم کردم.
    read potansiometr دانلود ● آپلود سنتر اختصاصی انجمن علمی فرهنگی دانشجویان دانشگاه علوم و فنون مازندران

27_1213566020061.png

کاربر عادی
    اگه براتون امکانش هست لطفا مشکلشو برطرف کنید و بعدش لینک دانلودشو قرار بدین و توضیح بدین که چه کارایی انجام دادین و چرا؟

SUPERMODERATOR
    نوشته های وبلاگ
    4
    ببین این جواب میده یا نه ؟؟؟؟
    بجای مقاومت R2 ، مقاومت متغیر بذار...

ohmmeter دانلود

منبع: http://iranled.com

ویرایش توسط Tishab : 28th December 2012 در ساعت 06:22 PM
    سه جمله برای کسب موفقیت: ..... 1. بیشتر از دیگران بدانید.....2. بیشتر از دیگران کار کنید......3. کمتر انتظار داشته باشید. ( ویلیام شکسپیر )

SUPERMODERATOR
    نوشته های وبلاگ
    4
    این مدار درسته و از مدار قبلی که برات گذاشتم شاید بهتر باشه...(تست شده و جواب داد !!)
    فقط اینکه پایه AVCC میکرو به 5 ولت بزن یا طبق این مدار عمل کن و در کد برنامه ،تغذیه adc رو روی پایه AREF بذار....
    اگه کدی که مینویسی درست باشه این مدار 100% باید جواب بده....

بعد از اینکه در محیط پروتئوس جواب گرفتی.... اگه به طور عملی روی برد ساختیش شاید اونجا یخرده اذیتت کنه و ولتاژ رو دقیق نشون نده که اونجا بهتره از نویزگیر و در کد برنامه هم از حلقه استفاده کنی و مثلا از 50 بار که مقدار مقاومت رو خوند میانگین بگیری و بعد روی صفحه LCD نشون بدی..!!! در زمان ساخت فیزیکی مدار ،به این نکات توجه داشته باش و در شبیه سازی نیازی به این کارها نیست و ...

اگه جواب نگرفتی بهم بگو ؟؟؟ سعی میکنم تا چند روزه آینده یه مدار درست و درمون بهت بدم.... ولی قاعدتا باید جواب بده !!

.
    .
    منبع : وب سایت تخصصی برق و الکترونیک ECA

ویرایش توسط Tishab : 28th December 2012 در ساعت 10:16 PM

کاربر عادی
    سلام
    مرسی دوست عزیز از لطفت ...
    من با کمک یکی از چندتا از بچه های خوب انجمن eca یه مدار رو طراحی کردم که خوب کار میکنه...البته هنوز خیلی چیزا رو خوب بلد نیستم...
    ولی یه چیزایی رو هر چی داره پیش میره شکر خدا بیشتر درک میکنم و یاد میگیرم...اینم از لینک مدار که اینجا قرار میدم و اون صفحه ی مربوطه که نکات خوبی هم توش هست
    :
    لینک صفحه مورد نظر:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=71097.0
    دانلود پروژه:
    read potansiometr2 دانلود ● آپلود سنتر اختصاصی انجمن علمی فرهنگی دانشجویان دانشگاه علوم و فنون مازندران

ویرایش توسط friendchp : 28th December 2012 در ساعت 10:51 PM

کاربر عادی
    عزیز منبع اموزشی خوب برای یاد گیری برنامه نویسی توی محیط atmel studio 6 داری؟
    ممنون میشم یه منبع خوب راهنمایی کنی ..
    یه چندتاسوال هم داشتم اونم اینه که اون xtal ها برای چی هستن اصلا استفاده میشن تو این پروژه من؟یعنی اگه بخوام به صورت عملی پیاده کنمش....
    اگه یه روز بخوام استفاده کنم باید چجوری مدار مرتبط با اون یه تیکه (یعنی چیا رو چه جوری با xtal ها وصل کنم منظورم اینه که مثلا مثل نوع رفتار با avcc , aref هست)رو ببندم؟

SUPERMODERATOR
    نوشته های وبلاگ
    4

atmel studio 6 + XTAL

نقل قول نوشته اصلی توسط friendchp نمایش پست ها
    عزیز منبع اموزشی خوب برای یاد گیری برنامه نویسی توی محیط atmel studio 6 داری؟
    ممنون میشم یه منبع خوب راهنمایی کنی ..
    یه چندتاسوال هم داشتم اونم اینه که اون xtal ها برای چی هستن اصلا استفاده میشن تو این پروژه من؟یعنی اگه بخوام به صورت عملی پیاده کنمش....
    اگه یه روز بخوام استفاده کنم باید چجوری مدار مرتبط با اون یه تیکه (یعنی چیا رو چه جوری با xtal ها وصل کنم منظورم اینه که مثلا مثل نوع رفتار با avcc , aref هست)رو ببندم؟
    سلام
    برای آشنایی فعلا به این یه نه نگاه بندار ...بد نی (البته انگلیسی ه ) .... آموزش بهتری پیدا کردم ،میذارم...!!!

و اما XTAL .....
    پایه های XTAL پایه هایی هستند که قراره نوسان ساز بهشون وصل بشه و استفادش اینه که میتونیم سرعت سیکل کاری میکرو رو تنظیم کنید .

(سیکل کاری: میکرو هر دستور و یا عملیات رو در کسری از ثانیه انجام میده و ما میتونیم این زمان رو تنظیم کنیم )
    حتما میگید تنظیم چرا؟

هرچی سرعت بیشتر عملکرد سریع و بهتر!
    اما نه... بعضی وفتها نیازه که دقیق تنظیم بشه .

Xtal 1: ورودي تقويت کننده معکوس نوسان ساز و ورودي مدار کلاک داخلي
    Xtal 2: خروجي تقويت کننده معکوس نوسان ساز و ورودي مدار کلاک داخلي

توضیحات بیشتر :
    کريستال : ميکرو براي تنظيم زمان براي انجام کارها به يک نوسان ساز نياز دارد که به اين نوسان ساز کريستال گفته مي شود حداکثر کريستال مورد استفاده برايAVR هاي معمولي 16 مگاهرتز مي باشد . همچنين ميکرو هاي AVR داراي نوسان ساز داخلي مي باشد ،که در صورت نياز مي توانيد از آن استفاده کنيد. کريستال به دو پايه Xtal 1 و Xtal2 متصل مي شود ، اين پايه ها براي ميکرو ATmega32 پايه هاي 12 و 13 مي باشد .

به نظرم در این پروژه شما نیازی نداری ...!!

منبع : Google

ویرایش توسط Tishab : 29th December 2012 در ساعت 03:14 PM

کاربر عادی
    من اگه بخوام مدار قبلیمو ببندم نیاز به کریستال خارجی دارم؟یا همون وی سی سی و گراندشو وصل کنم و و باقی کارا که توی شماتیک انجام دادم رو انجام بدم حله؟
    الان من اگه بخوام از کریستال استفاده کنم شماتیکشو چجوری باید طراحی کنم ؟از چه نوع کریستالی باید استفاده کنم؟
    و اگه بخوام از یه مبدل آنالوگ به دیجیتال خارجی استفاده کنم اونوقت باید چیکار کنم؟

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کاربران برچسب خورده در این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)