نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 از مجموع 8
Like Tree1نفر پسندیدند
  • 1 ارسال توسط Ali 7171

موضوع: تحقیق در عملیات و دانلود جزوات مربوط به آن

مدیر بخش صنایع
    تشکر شده 985 بار در 478 پست
    نوشته های وبلاگ
    33

آيا اين پست براي شما سودمند بود؟ بله | خیر

new تحقیق در عملیات و دانلود جزوات مربوط به آن

سلام دوستان
    تو این تاپیک قصد دارم تحقیق در عملیات که یکی از دروس مهم مهندسی صنایع می باشد رو معرفی کنم.
    هچنین این تاپیک مخصوص معرفی انجمنی تخصصی از تحقیق در عملیات می باشد که در خلل آن اخبار مربوط به این انجمن و کنفرانس ها و سمینارها رو در اختیارتان خواهم گذاشت.

موضوعات مشابه:
    الا بذکرالله تطمئن القلوب
    هر جای دنیایی دلم اونجاست
    من کعبمو دور تو میسازم
    من پشت کردم به همه دنیا
    تا رو به تو سجاده بندازم

مدیر بخش صنایع
    نوشته های وبلاگ
    33

معرفی تحقیق در عملیات : تحقیق در عملیات چیست؟
    تحقيق در عمليات: هدف و تاريخچه آن ( inform )
    واژه تحقيق در عمليات از لحاظ لغوی در بسياری از واژه‌ نامه‌ها به تجزيه و تحليل رياضی و علمی يک فرايند يا عمليات به منظور تصميم‌گيری تعبير گرديده است. به گمان برخی اين مبحث توسط چارلز باپيگ (1871-1791) ابداع گرديد زيرا که پژوهش‌های وی در خصوص هزينه حمل و نقل و مرتب‌سازی بسته‌های پستی در سال 1840 و همچنين بررسی رفتار تجهيزات حمل و نقل ريلی در ابعاد وسيع بوده است.
    شاخه توسعه يافته و يا همان تحقيق در عمليات که در کتاب‌های کنونی می‌توان جستجو نمود در طی جنگ جهانی دوم ظاهر گرديد. عمده کسانی که در طی اين دوره اين شيوه را توسعه دادند پاتريک بلاکت، سيسيل گردون، وادينگتون، اون وانسبرگ، جونز و فرانک ياتس از کشور انگليس و جورج دانتريگ از کشور آمريکا بودند. تلاش اين عده در جهت تصميم‌گيری بهتر در زمينه‌های نظير پشتيبانی و زمانبندی آموزشی بود. پس از جنگ اين شيوه در زمينه‌های مشابه بويؤه در صنعت بکار گرفته شد.

تحقيق در عمليات ( OR ) چيست؟ ( informs )
    به طور خلاصه، تحقيق در عمليات ( OR ) دانشی است به منظور بکار بستن روش‌های تحليلی توسعه يافته برای کمک به تصميم‌گيری بهتر. تحقيق در عمليات با استفاده از روش‌هايی نظير، مدلسازی رياضی به منظور تحليل شرايط پيچيده، به مديران اجرايی توانايی اتخاذ تصميم‌های مناسب‌تر و ايجاد سيستم کارا و ثمر بخش در موارد زير را می‌دهد:

• مجموعه داده‌های پيچيده.
    • در نظر گرفتن تمامی محدوديت‌ها و شرايط موجود.
    • پيش‌بينی دقيق نتايج و ارزيابی ريسک.
    • بکارگيری پيشرفته‌ترين روش‌ها و ابزارهای تصميم‌گيری.

OR يک رويکرد منحصر بفرد برای اتخاذ تصميم
    شايد شما ده‌ها مقاله و مطالب مرتبط با راه‌حل‌هايی که مدعی هستند که تصميم‌گيری را برای شما آسان‌تر می‌سازد ديده‌ايد. OR يک رويکرد منحصر بفرد است که روش‌های توسعه يافته و در عين حال پيچيده را به کمک اشخاص آموزش ديده می‌تواند پياده‌سازی نمايد. توانايی OR به ويژه در استفاده از ابزارهای توسعه يافته و روش‌هايی است که می‌تواند توانايی ارزيابی و تحليلی که نرم‌افزارهای رايج از جمله صفحه گسترده‎ها از آن عاجزند را قوت ببخشد. به عبارت ديگر يک کارشناس تحقيق در عمليات توانايی تعريف چالش‌های عمده که شما در زمينه‌های کاری خود با آن روبرو هستيد را داشته و روش‌هايی برای شفاف سازی و بکار بستن داده‌های مورد نيازتان را فراهم می‌سازد. به منظور رسيدن به اين نتايج، کارشناسان OR طرح‌های خود را در راستای آخرين تکنولوژی تحليل و ارزيابی به منظور پيدا نمودن ارتباطات ارزشمند و چشم‌اندازهای مناسب و اتخاذ پيش‌بينی‌های موثر ترسيم می‌کنند، يعنی:

• شبيه سازی که به شما توانايی آزمون رويکردها و ايده‌هايتان را به منظور بهبود هرچه بيشتر فراهم می‌سازد.
    • بهينه سازی کاستن گزينه‌های تصميم‌گيری به تعدادی محدود اما بهينه در شرايطی که گزينه‌های شدنی نامحدود و مقايسه آنها نيز کاری دشوار است.
    • آمار و احتمالات
    • ساير مواردی نظير پايش ريسک و بررسی داده‌ها

OR در حال حاضر پيرامون شما است
    OR سازمان‌ها و کارشناسان اطراف ما را مترقی کرده است. يعنی از زمانبندی بهتر کارکنان هواپيمايی گرفته تا طراحی بهتر خطوط انتظار در پارک‌های تفريحی و از برنامه‌ريزی توليد گرفته تا بهينه‌سازی صدها مرکز توزيع محلی و غيره. به عبارت ديگر با اطمينان می‌توان گفت که از بکار بستن OR منافع بسياری حاصل می‌شود.

OR چه کاری می تواند برای ما انجام دهد
    OR به صورت پيوسته می‌تواند ارزش‌های مهم را از استراتژيک گرفته تا تاکتيکی از ابتدا تا به انتهای سازمان منتقل سازد. يعنی سازمان‌های تجاری جهانی، نهادهای نظامی، مراکز درمانی و مراکز دولتی همگی فوايد عمده‌ای را از OR دريافت می‌نمايند.
    به عنوان مثال مواردی نظير:
    چشم‌اندازهای تجاری: دخالت دادن چشم‌اندازهای تجاری و کمی در مسائل پيچيده.
    عملکرد تجاری: بهبود عملکرد تجاری با بهره جستن از هوش مدل محور، در ارتباط با مجموعه‌ای از داده‌ها به منظور تصميم‌گيری بهتر.
    کاهش هزينه: جستجوی فرصت‌های جديد به منظور کاهش هزينه يا سرمايه‌گذاری.
    تصميم‌گيری: ارزيابی محتمل‌ترن نتايج از گزينه‌های تصميم‌گيری و روشن نمودن گزينه‌های بهتر.
    پيش‌بينی: فراهم سازی يک بستر مناسب برای پيش‌بينی و برنامه‌ريزی دقيق تر.
    زمانبندی بهبود يافته: زمانبندی کاراتر تجهيزات و کارمندان.
    برنامه‌ريزی: بکار گرفتن روش‌های کمی به منظور پشتيبانی از عمليات‌ها و همچنين برنامه‌ريزی تاکتيکی و استراتژيک.
    قيمت گذاری: قيمت گذاری پويای محصولات و خدمات.
    بهره‌وری: کمک به سازمان‌ها برای جستجوی راه‌های بهره‌ورتر نمودن نيروی انسانی و فرايندها.
    فوايد: افزايش عايدی يا بازگشت بر سرمايه، افزايش سهام بازار.
    کيفيت: بهبود کيفيت همراه با کمی نمودن و موازنه کيفی.
    بهبود: بهره جستن از کنترل بهتر و سود حاشيه‌ای بهتر.
    منابع: بهره جستن بيشتر از تجهيزات، تسهيلات، پول و اشخاص.
    ريسک: پايش کمی ريسک و شفاف‌سازی عوامل بحرانی در مديريت و کاهش ريسک.
    نرخ بارگذاری: افزايش سرعت بارگذاری و کاهش تأخير.

OR پاسخگوی چالش‌هايی که امروز با آن روبرو هستيد
    سازمان‌ها و دنيايی که ما در آن مشغول به فعاليت هستيم روز به روز در حال پيچيده‌تر شدن است. انبوهی از انتخاب‌ها و محدوديت‌های زمانی و حاشيه‌ای تصميم‌گيری در رابطه با مسائل پيرامون را دشوارتر ساخته است. در اين راستا نرم‌افزارهای کاربردی که روزانه در حال پردازش و توليد هستند حجم انبوهی از داده‌ها را بکار می‌گيرند و می‌توانند افق‌های تازه‌هايی را در اتخاذ تصميم‌های مناسب‌تر ترسيم نمايندو با اين توضيح موضوع OR می‌تواند در زمينه‌های چالش برانگيز که تعداد زيادی متغير و سيستم که ريسک‌های متعددی را به همراه دارد بصورت مناسبی بکار گرفته شود. به طور خلاصه، OR می‌تواند به ياری بسياری از مديران اجرايی که با چالش‌های عمده‌ای روبرو هستند بيايد يعنی:
    · سرمايه‌گذاری در کدام بخش‌ها تا سود دريافتی افزايش يابد.
    · بهره‌گيری بيشتر از ERP و CRM و ديگر سيستم‌ها‌ی نرم‌افزاری.
    · مديريت با بهترين شيوه در يک مرکز تلفن.
    · مکان‌يابی يک انبار با در نظر گرفتن حاصلضرب هزينه و مسافت.
    · پيش‌بينی فروش نوع جديدی از محصولات که پيش از اين به بازار نيامده است.
    · حل مسائل زمانبندی پيچيده.
    · برنامه ريزی برای يک حمله بالقوه تروريستی.
    · تصميم‌گيری در ارتباط با اينکه چه وقت و به چه ميزان تخفيف دهيم.
    · بدست آوردن سيکل‌های توليد بيشتر از تجهيزات ساخت.
    · سرمايه گذاری بهينه بهينه در شرايطی که امنيت مالی و يا موجودی دارويی و بهداشتی مد نظر است.
    · تصميم گيری مبنی بر اين‌که به چه ميزان بودجه صرف فروش متعارف و يا اينترنتی شود.
    · کاشت محصولات در شرايطی که هوا و ميزان تقاضا نامعين است.
    · سرعت بخشيدن به زمان پاسخگويی، در رابطه با پليس 110 و آتش‌نشانی.

با توضيحات فوق بهره جستن از OR برای بقا در شرايط حاضر يک ضرورت است يه عبارت ديگر برای تعالی و رشد سازمان‌ها و کارخانجات می‌بايست آنرا در مقياس وسيع بکار بست در غير اين‌صورت افق مناسبی پيش رو نخواهيم داشت.

ویرایش توسط Ali 7171 : 12th April 2013 در ساعت 06:55 PM
    من کعبمو دور تو میسازم
    من پشت کردم به همه دنیا
    تا رو به تو سجاده بندازم

مدیر بخش صنایع
    نوشته های وبلاگ
    33

انجمن ایرانی تحقیق در عملیات: iors_banner_right_fa.jpg

اهداف انجمن:
    به منظور گسترش و پيشبرد و ارتقای علم و توسعه کمی و کيفی نيروهای متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزش و پژوهشی در زمينه های مربوط به انجمن ايرانی تحقيق در عمليات تشکيل گرديد.
    انجمن موسسه ای است غيرانتفاعی است و در زمينه علمی و پژوهشی و فنی فعاليت می کند.

وظايف و فعاليتهای انجمن عبارتند از:
    1. انجام تحقيقات علمی و فرهنگی در سطح ملی و بين المللی بين محققان و متخصصانی که به گونه ای با علم تحقيق در عمليات سرو کار دارند.
    2. همکاری با نهادهای اجرائی، علمی و پژوهشی در زمينه ارزيابی و بازنگری طرح ها و برنامه های مربوط به امور آموزش و پژوهش در زمينه علمی موضوع فعاليت انجمن.
    3. ترغيب و تشويق پژوهش گران و تجليل از محققان و استادان ممتاز.
    4. ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی.
    5. تشکيل گردهمايی های علمی در سطح ملی، منطقه ای و بين المللی.
    6. انتشار کتب و نشريات داخلی

اعضای هیئت موسس:

رديف
    نام و نام خانوادگی
    نام دانشگاه
    1 دکتر محمدتقی فاطمی قمی دانشگاه صنعتی اميرکبير
    2 دکتر عزيزا… معماريانی دانشگاه بوعلی سينا همدان
    3 دکتر کوروش عشقی دانشگاه صنعتی شريف
    4 دکتر حسن صالحی فتح آبادی دانشگاه تهران
    5 دکتر عيسی نخعی کمال آبادی دانشگاه تربيت مدرس
    6 دکتر عادل آذر دانشگاه تربيت مدرس
    7 دکترسيدمسعود ميرکاظمی دانشگاه امام حسين(ع)
    8 دکتر مهدی غضنفری دانشگاه علم و صنعت ايران
    9 دکترعلی وحيديان کامياد دانشگاه فردوسی مشهد
    10 دکتر سيدرضا حجازی دانشگاه صنعتی اصفهان
    11 دکتر نظام الدين فقيه دانشگاه شيراز
    ارکان انجمن عبارتند از:
    1. مجمع عمومی:
    مجمع عمومی از گردهمايی اعضای پيوسته به صورت عادی يا فوق العاده تشکيل می شود.
    2. هيات مديره ( شورای اجرائی ):
    هيات مديره انجمن مرکب از 7 نفر عضو اصلی و 2 نفر عضو علی البدل می باشد که هر سال يکبار با رای مخفی از ميان اعضای پيوسته انجمن انتخاب می شوند.
    3. بازرس ( بازرسان ):
    مجمع عمومی عادی 1 نفر را به عنوان بازرس اصلی و 1 نفر را بعنوان علی البدل برای مدت 2 سال انتخاب می نمايد
    گروه های علمی انجمن عبارتند از :

• گروههای تخصصی
    • کميته آموزش
    • کميته انتشارات
    • کميته آمار و اطلاعات
    • کميته پذيرش و روابط عمومی
    • کميته گردهمايی

منابع مالی انجمن عبارتند از:

• حق عضويت اعضاء
    • درآمدهای ناشی از ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی و مشاوره ای
    • کمک مالی وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
    • دريافت هداياو کمکها

انواع و شرايط عضويت در انجمن عبارتند از::

• عضويت پيوسته:

موسسان انجمن و کليه افرادی که حداقل دارای درجه کارشناسی ارشد در رشته مرتبط با تحقيق در عمليات به تحصيل اشتغال دارند.

• عضويت وابسته:

کسانی که دارای درجه کارشناسی هستند و مدت 5 سال به نحوی در يکی از رشته های مرتبط با تحقيق در عمليات باشند.

• عضويت دانشجويی:

کليه دانشجويانی که در رشته های مرتبط با تحقيق در عمليات به تحصيل اشتغال دارند.

• عضويت افتخاری:

شخصيتهای ايرانی و خارجی که مقام علمی آنان در زمينه تحقيق در عمليات حائز اهميت خاص، يا در پيشبرد اهداف انجمن کمکهای موثر و ارزنده ای نموده باشند.

• اعضای موسساتی ( حقوقی ):

سازمانهايی که در زمينه علمی و پژوهشی مربوط فعاليت دارند می توانند به عضويت انجمن درآيند.

• مزايای عضويت در انجمن ايرانی تحقيق در عمليات

• تخفيف در هزينه ثبت نام همايشها، کارگاهها و نشست های علمی انجمن
    • دريافت يک نسخه از مجله علمی- پژوهشی انجمن (Iranian Journal of Operations Research)
    • دريافت خبرنامه الکترونيکی انجمن
    عضويت در انجمن، ارديبهشت تا ارديبهشت می باشد.

آدرس انجمن:www.iors.ir
    *فرم عضویت حقیقی رو پیوست دادم که می توانید دانلودش کنید.*

فایل های پیوست شده
    • نوع فایل: pdf ozviat_haghighi.pdf (128.3 کیلو بایت,  این فایل 0 بار دانلود شده است)
    ویرایش توسط Ali 7171 : 14th April 2013 در ساعت 06:37 PM
    من کعبمو دور تو میسازم
    من پشت کردم به همه دنیا
    تا رو به تو سجاده بندازم

مدیر بخش صنایع
    نوشته های وبلاگ
    33

ششمين کنفرانس بين المللی انجمن ايرانی تحقيق در عمليات

من کعبمو دور تو میسازم
    من پشت کردم به همه دنیا
    تا رو به تو سجاده بندازم

مدیر بخش صنایع
    نوشته های وبلاگ
    33

سلام
    کتاب برنامه ریزی خطی (تحقیق در عملیات) بازارا رو براتون گذاشتم. امیدوارم براتون مفید باشه!
    حل تمرین اون رو هم در آینده در اختیارتون خواهم گذاشت.

فایل های پیوست شده
    من کعبمو دور تو میسازم
    من پشت کردم به همه دنیا
    تا رو به تو سجاده بندازم

مدیر بخش صنایع
    نوشته های وبلاگ
    33

“ گزارش ششمين کنفرانس بين المللی انجمن ايرانی تحقيق در عمليات “
    به ياری خداوند متعال ششمين کنفرانس بين المللی انجمن ايرانی تحقيق در عمليات در روزهای 17 الی 19 ارديبهشت 1392 با همکاری صميمانه دانشگاهيان و بخشهای مختلف صنعت برگزار شد. اين کنفرانس که بزرگترين رويداد تحقيق در عمليات کشور محسوب مي*شود، فرصت تعامل دانشمندان و محققين اين دانش پرکاربرد در حوزه*های رياضی، مهندسی صنايع و مديريت را با هم و با کارشناسان و مديران اجرايی کشور را فراهم آورد.
    خلاصه ای از آمارهای کنفرانس ششم به شرح ذيل است:

• از مجموع 647 مقاله رسيده به کنفرانس 444 مقاله پذيرفته شده است که از 219 مقاله پذيرفته در بخش شفاهی 209 مقاله ارائه شد و همچنين از 225 مقاله پذيرفته شده در بخش پوستری 206 مقاله ارائه شده است.
    • تعداد شرکت کنندگان عضو هيأت علمی 76، دانشجويان دکتری 101، دانشجويان کارشناسی ارشد 438، دانشجويان کارشناسی 40 و ثبت نام آزاد 64 نفر بوده اند که آمار قطعی حضور شرکت کنندگان آکادميک 510 نفر و شرکت کنندگان صنعتی و مدعو 200 نفر بوده است.
    • 6 عنوان سخنرانی عمومی استادان برجسته تحقيق در عمليات طبق برنامه اعلام شده قبلی برگزار شد.
    • 10 عنوان کارگاه آموزشی با استقبال گسترده (ميانگين هر کارگاه 60-80 نفر) شرکت کنندگان طبق برنامه اعلام شده قبلی برگزار شد.
    • 2 ميزگرد تخصصی تحقيق در عمليات و صنعت با حضور صاحبنظران حوزه*های بانک، بيمه، بهره*وری، تأمين اجتماعی، تأمين کالاهای اساسی، مديريت بحران، سيستمهای ارتباطی و تکنولوژی 3g با حضور رايتل (اپراتور سوم) برگزار شد.
    • برگزاری اولين جلسه پروژه شبکه*سازی علمی اپراتور سوم در راستای جذب ايده*های بهبود در حوزه*های مرتبط
    • برنامه تقدير از استادان برجسته تحقيق در عمليات به پيشنهاد انجمن ايرانی تحقيق در عمليات در مراسم افتتاحيه برگزار شد.
    • برنامه تقدير از خانواده*های محترم استادان فقيد دکتر اصغرپور و دکتر آريانژاد در مراسم اختتاميه برگزار شد.
    • مسابقات کشوری دانشجويی تحقيق در عمليات در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در روز 17/2/92 برگزار و به رتبه*های اول تا سوم هر مقطع جوائز، لوح تقدير و مدال ويژه انجمن اعطاء شد.
    • علاوه بر حاميان معنوی کنفرانس، ياری حاميان ويژه*ای را داشته*ايم که کمک مؤثر آنها نتيجه*بخش بوده است. بويژه از شرکت بيمه سينا، مرکز مطالعات برنامه*ريزی شهر تهران، شرکت رايتل، بانک مسکن و مرکز آمار ايران قدردانی مي*شود.
    • برنامه های کنفرانس (افتتاحيه و اختتاميه، سخنرانيهای عمومی، ميزگردها و کارگاههای آموزشی) به طور کامل تصويربرداری شده است و dvd مربوط به آنها از طريق سايت کنفرانس قابل تهيه خواهد بود.
    • مجموعه مقالات ارائه شده در کنفرانس پس از ويرايش، اعم از اينکه به صورت شفاهی يا پوستری ارائه شده*اند، به صورت cd و هم به صورت کتاب به چاپ مي*رسد و برای کليه شرکت کنندگان قابل تهيه خواهد بود.

اين کنفرانس حاصل تلاش جمع بزرگی از خانواده تحقيق در عمليات بوده است لذا از کليه استادان و همکاران محترم در کميته های علمی، سياست گذاری، اجرايی و تخصصی و همکاران محترم پژوهشکده تحقيق در عمليات به عنوان ميزبان کنفرانس ششم و دانشجويان محترم صميمانه تشکر مي*نمايد.

من کعبمو دور تو میسازم
    من پشت کردم به همه دنیا
    تا رو به تو سجاده بندازم

مدیر بخش صنایع
    نوشته های وبلاگ
    33

سلام
    اینم حل تمرین بازارا که قولش رو داده بودم!
    موفق باشید!

فایل های پیوست شده
    من کعبمو دور تو میسازم
    من پشت کردم به همه دنیا
    تا رو به تو سجاده بندازم

مدیر بخش صنایع
    نوشته های وبلاگ
    33

سلام
    جزوه تحقیق در عملیات 1 دانشگاه صنعتی شریف رو براتون گذاشتم.
    موفق باشید.

فایل های پیوست شده
    Tishab این نویسه را میپسندد.
    من کعبمو دور تو میسازم
    من پشت کردم به همه دنیا
    تا رو به تو سجاده بندازم

کاربران برچسب خورده در این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)