معرفی ماشین آلات ماشین آلات سی ان سی (cnc)
ماشین های کنترل عددی کامپیوتری (Computer Numerical Control) یا CNC به ماشینی اطلاق می‌شود که توانایی کنترل و اتوماسیون ابزار و ماشین آلات را با استفاده از کامپیوتر دارا باشند. این حرکت ابزار عموماً در راستای محورهای X(طول)،Y(عرض) وZ(عمق) کنترل می‌شود. حرکت ابزار به صورت مستقیم توسط موتورهای پله‌ای یا سروو موتورها به منظور ارائه حرکت‌های بسیار دقیق تعیین می‌شود. در صنایع چوب و مبلمان صفحه‌ای سی ان سی ها کاربرد خیلی وسیعی پیدا کرده اند و ما در اینجا سعی کرده‌ایم که یک تقسیم بندی انجام دهیم:


1: دستگاه سی ان سی (cnc) تخت یا صفحه ای. 2: دستگاه های ليزر سی ان سی (cnc) ها (رومیزی، کابینتی، تخت). 3: سی ان سی (cnc) سوراخ کاری. 4: سی ان سی (cnc) کنسولی. در ادامه در به نقد و بررسی موارد فوق پرداخته‌ایم.


معرفی انواع دستگاه های سی ان سی (cnc) در صنایع چوب و مبلمان صفحه ای
در این طیف از ماشین آلات می‌توان به چهار دسته اصلی از این نوع که بیشتر به تکامل رسیده اند اشاره نمود:


1. دستگاه سی ان سی (cnc) تخت یا صفحه ای
حرکت ابزار دستگاه سي‌ان‌سي تخت عموماً در راستاي محورهاي z ,y ,x کنترل مي‌شود. اين دسته از CNCها بيشتر براي برش کاري و حکاکي روي صفحات چوب و mdf کاربرد دارد. حسب نياز کارگاهي، CNC هاي تخت در طيف گسترده‌‌اي از لحاظ قيمت و امکانات طراحي و ساخته مي‌شوند ولي بطور کلي از يک ساختار و تکنيک تبعيت مي‌کنند. اين تفاوتها را مي‌توان وابسته به ابعاد ميز کارگير و امکانات فني دانست. در اينجا سعي شده تعدادي از امکاناتي که هر يک از آپشن‌ها در اختيار کاربر قرار مي‌دهد را بطور مختصر توضيح دهيم. يکي از اصلي ترين اين موارد ابعاد ميز کارگير است که دقيقاً برحسب نياز کارگاه طراحي و ساخته مي‌شود و بعنوان مثال ميتوان از 90*60 تا 400*200 سانتي متر که در بازار موجود است اشاره کرد. مورد بعد که برای انتخاب یک دستگاه در اولويت است دقت دستگاه است که چندين مولفه با ضريب تأثير متفاوت دارد. يکي از اين مولفه ها دقت در مکانیک دستگاه است که متاثر است از: ميز کارگير و ريلها و واگنهاي جابجا کننده و همچنين سيستم انتقال قدرت ( دنده شانه اي، چرخ دنده، گيربکس،تسمه فولي و يا بال اسکرو و متعلقات دانست) و عملکرد آن يکي از مهمترين قسمت است. دقت در قطعات به تنهايي تکميل کننده کار نيست بلکه دقت در اجرا و ساختار نصب و موازي سازي ريلها نيز از اهميت فراواني برخوردار است. اگر اسمبل مکانيک دستگاه با دقت بالايي انجام نشود در حين کار در سيستم تنش ايجاد شده و علاوه بر اين که دقت کار مطلوب نخواهد بود عمر قطعات را نيز کاهش خواهد داد. قسمت بعدي که در دقت دستگاه نقش اساسي دارد از مولفه هاي الکترونيکي دستگاه منشعب مي‌شود. مواردي همچون موتور هاي سروو و يا استپر (پله اي) و کنترلر و ... که قسمت هاي موثر در اين بخش هستند و بايد هنگام خريد و يا ساخت دستگاه به آن توجه داشت. سرعت دستگاه نيز يکي از نکات خيلي مهم در انتخاب يک cnc نقش اساسي دارد. که سرعت دستگاه وابسته به توان موتورهاي استپر و سروو دارد و عموماً سرعت در سیستم هایی که از سروو موتور ها بهره می‌برند قابل مقایسه با استپر نیست. به طور کلی این نوع استفاده از دستگاه است که میزان دقت و سرعت را در آن مشخص میکند. وزن میز را نیز نباید فراموش کرد که سنگین بودن آن می‌تواند دامنه لرزش دستگاه را کاهش دهد.


یک دستگاه cnc تخت می‌تواند از یک اسپیندل آب خنک که عمر خیلی بیشتری نسبت به نمونه هوا خنک دارند بهره ببرد و یا میتواند از سیستم تعویض خودکار ابزار بهره ببرد که سرعت عملکرد دستگاه را چندین برابر می‌کند. همچنین یک سی ان سی تخت میتواند از یک میز با امکان وکیوم بهره ببرد که این خاصیت باعث میشود قطعه هنگام کار از جای خود نلغزد. در بعضی از موارد خاص این دستگاه ها به یک ابزار لبه چسبان مجهز می‌شوند که در همه راستاها و یا منحنی ها را با سرعت خیلی قابل قبولی با لیزر یا هوا داغ لبه چسبانی می‌کند و دیگر نیاز به یک دستگاه چند متری لبه چسبان را مرتفع می‌نماید.


2. معرفي انواع دستگاه های ليزر سی ان سی (cnc) و کاربرد آن در صنايع چوب و مبلمان صفحه ای


بطور کلی استفاده از لیزر بعنوان یک چاقو و ابزار حکاکی در این دستگاه مد نظر بوده. برشهای دقیق و با عرض بسیار کم از مشخصه های اصلی لیزر برش است. این دستگاه ها عمدتاً به 3 گروه تقسیم می‌شوند.


الف: سی ان سی (cnc) لیزرهای رومیزی:
این دسته از cnc ها در ابعاد کوچک و برای ساخت انواع جعبه های کوچک و حکاکی اشیاء کوچک چوبی و موارد مشابه استفاده می‌شود. توان این cnc ها معمولاً 80W/90W با CO2 Laser Tube ساخته می‌شوند.این دستگاه ها دارای کاور پوشاننده کابینتی برای جلوگیری از انتشار اشعه بازتاب شده لیزر به محیط اطراف هستند. لیزر مربوط به این دستگاه ها در کلاس 4 قرار می‌گیرند و برای کار با این دستگاه حتماً باید به استانداردهای آن توجه ویژه‌ای کرد.
ب: سی ان سی (cnc) لیزرهای کابینتی:
این دسته از سی ان سی ها نوعاً در ابعاد 90*60 یا 130*90 با توان لیزری معمولاً 100 ، 90، 80 وات ساخته می‌شوند. این دستگاه ها دارای کاور پوشاننده کابینتی برای جلوگیری از انتشار اشعه بازتاب شده لیزر به محیط اطراف هستند. این دسته توانایی برش و حکاکی چوب، mdf، پلاستیک و مواد مشابه را دارد. لیزر مربوط به این دستگاه ها در کلاس 4 قرار می‌گیرند و برای کار با این دستگاه حتماً باید به استانداردهای آن توجه ویژه‌ای کرد.


ج: سی ان سی (cnc) لیزرهای تخت:
اين دسته از cncها همچون يک دستگاه cnc تخت مي‌باشد با اين تفاوت که در آن به جاي ابزار تراش از يک ليزر توان بالا براي حکاکي و برش چوب استفاده مي‌شود و تفاوت مهم آن با ديگر دستگاههاي صنايع چوب استفاده از ليزر با توان بالا است. این دستگاهها در ابعاد مختلف حسب نیاز کارگاه ساخته می‌شوند. به لحاظ ساختاری فقط در میز دستگاه دارای شباهت هستند. تفاوت عمده آن در ابزار و کاور پوشاننده ابزار است. این دسته از cncها نوعاً دارای لیزرهایی با توان 40 تا 400 وات هستند پس از نظر طبقه بندی IEC برای تجهیزات لیزری در کلاس 4 و خیلی خطرناک قرار می‌گیرند پس توجه به استانداردهای ساخت دستگاه و نحوه استفاده از آن اهمیت خیلی زیادی برخوردار است.


3. سی ان سی (cnc) سوراخ کاری:
اصلی ترین مسئله در ساخت مبلمان صفحه ای انجام سوراخکاری ، فرزکاری و شیار زنی قطعه کار در وجوه مختلف قطعه کار می باشد و در این راستا یکی از کاندید های ایده آل برای کارگاه های کوچک سی ان سی سوراخ زن می باشد. این نوع از cnc ها دارای میزکار قائم می باشند بطوری که قطعه سوار بر ریل شده و به زیر کار هدایت می شود که این پروسه نیز توسط یک موتور سروو کنترل می شود. همچنین این وسیله دارای یک مجموعه کار آمد از انواع مته افقی و عمودی، فرز و در بعضی موارد تیغه برش می باشند. و همچنین نرم افزار و کنترلر چنین سیستمی از نکات حائز اهمیت است که در ادامه به خصوصیات فنی نمونه ای از این نوع سی ان سی ها و نحوه ارتباط با اپراتور پرداخته می شود.


4. سی ان سی (cnc) کنسولی:
بطور کلی در صنایع چوب برای انجام همزمان حکاکی برش کاری همچنین سوراخ کاری و شیارزنی در قطعه کار، بر حسب نیاز و نوع پرداخت سی ان سی کنسولی 3، 4 و یا 5 محور یکی از بهترین گزینه ها است. در این نوع از سی ان سی ها، قطعه نگاه دار بصورت واگنهای مکنده متحرک طراحی شده و طوری جاگیری میکنند که در نهایت قطعه نگهدارها در معرض ابزارها نخواهد بود. این سی ان سی ها دارای یک کنسول قدرتمند متشکل از چندین نوع تیغه و انواع مته و فرز میباشند همچنین با توجه به قابلیت تعویض پرسرعت این ابزارها افزایش سرعت روند ساخت قطعات مورد نیاز را تسهیل کرده است. میز کار این سی ان سی ها نوعاً در ابعاد حدودی 3.5*1.2 ساخته میشوند تا علاوه به فضای کوچک جاگیری، در صفحات اندازه متوسط چوبی کاربردی تر باشند. این نوع از سی ان سی ها از کنترلرهای بسیار قوی و نرم افزارهای حرفه بهره میبرند که در ادامه به خصوصیات فنی نمونه ای از این نوع سی ان سی ها پرداخته خواهد شد.


5. سی ان سی ( cnc ) عمودی ( vertical ):
این دسته از سی ان سی ها (cnc)، برای صرفه جویی در فضا طراحی شده اند.

موضوعات مشابه: