زندگی شهید علی هاشمی در «مجنون هور»

کتاب «مجنون هور» با محوریت زندگی شهید علی هاشمی به قلم محمدعلی آقا میرزایی نوشته شده است که همزمان با چهارم تیرماه، سالروز شهادت این فرمانده دلیر و خوشنام به علاقه‌مندان کتاب معرفی می شود.

به گزارش پایگاه خبری انتشارات سوره مهر، «مجنون هور»، 10 فراز داستانی از زندگی شهید علی هاشمی فرمانده قرارگاه سری نصرت و که به عنوان یکی دیگر از مجموعه «قصه فرماندهان» است.

محمدعلی آقامیرزایی پیشتر درباره کتاب گفته بود: کوشیدم داستان زندگی شهید هاشمی را به‌ گونه‌ای بیان کنم که مخاطب نوجوان با وی همذات‌پنداری کند. برای تالیف کتاب به دلیل کمبود منابع، دوبار به جنوب سفر داشته‌ام و با رزمندگان و فرماندهان شناسایی در جنگ تحمیلی مانند علی ناصری، ناصر ربیع و علی بالشی که با شهید هاشمی همرزم بودند مصاحبه شده است.

در قسمتی از کتاب اینگونه آمده است: «ماه، بدر کامل بود. سکوت بر هور خیمه زده بود. صدای برخورد آب با لبة قایق‌ها تنها صدایی بود که به گوش می‌رسید. تمام نیروها آماده بودند تا با فرمان حمله به سوی خط دشمن در هور حمله ببرند. جزیره در سکوت کامل به سر می‌برد. علی هاشمی کنار بی‌سیمچی زانو بر خاک زده و منتظر اعلام رمز عملیات از سوی برادر محسن بود. نیروهای شناسایی به‌آرامی به سوی او آمدند و با فاصلة چند قدم در یک ستون ایستادند. علی اشاره کرد تا روی زمین بنشینند. به‌آرامی پامرغی رفت جلو آن‌ها و گفت: «هرکدام از شما با نیروهای یک محور بروید و راهنمایی‌شان کنید و برگردید. به سید گفتم هدایتتان کند. امشب شما لازم نیست در عملیات شرکت کنید. اطلاعات شما برای ما حیاتی است. شما هرکدام مدت‌هاست که توی هور بوده‌اید و به تمام راه‌کارها واردید. نباید خدای نکرده برای شما اتفاقی بیفتد. باز هم تأکید می‌کنم، شما درگیر نشوید. این یک دستور است....»

گفتنی است : سردار علی هاشمی سال 1340 در اهواز متولد شد. با شروع جنگ تحمیلی ارتش متجاوز صدام علیه ایران، تیپ 37 نور را در جنوب کشور تشکیل داد و پس از عملیات بیت‌المقدس، سپاه بستان و هویزه را تأسیس کرد. وی پس از تشکیل قرارگاه سری «نصرت» و با ارایه طرح کلی عملیات‌های خیبر و بدر، مسئولیت سپاه ششم امام جعفر صادق‌ (ع) را عهده‌دار شد که حاصل آن سازماندهی 13یگان رزمی و پشتیبانی در استان خوزستان بود. سردار علی هاشمی، تیرماه سال 1367 در جزیره مجنون به شهادت رسید.

«قصه فرماندهان» مجموعه‌ای است که برای آشنایی نوجوانان با فرماندهان هشت سال جنگ تحمیلی تالیف شده است. در این آثار با ارایه داستان‌های مستقل، خط سیر داستانی مشخصی را برای نوجوانان روایت شده است.
این کتاب را می توانید از فروشگاه کتاب سوره مهر خریداری کنید.