ترخیص کالا از دبی به عنوان یکی از قطب های تجاری برتر در جهان، همواره دغدغه بسیاری از تاجران ایرانی بوده است. حضور برند های قدرتمند در این شهر و فعالیت بی واسطه آن با بسیاری از تاجران کشور چین، موجب شده تا این شهر امروزه در میان اهرم های طراز اول جهان قرار گیرد. به طور کلی می توان امروزه دبی را در مقام پایگاهی استراتژیک در صادرات شناخت. ترخیص کالا از دبی طی تشریفاتی انجام می گیرد که به طور ویژه نیازمند مهارت و تخصص کافی نیز خواهد بود.


مبادلات تجاری امارت و ایران

امارات در مقام یکی از کشور های قدرتمند در حوزه مبادلات اقتصادی شناخته می شود. از این رو همواره می توان شاهد افزایش صادرات و هم چنین واردات کالا از طریق این قطب تجاری بود.امارات در ردیف کشور های واردکننده بدون مالیات قرار گرفته است. به همین منظور هر گونه واردات و صادرات بدون اتخاذ هزینه های مالیاتی، به طور حتم بیشترین سودآوری را برای تجار به همراه خواهد داشت.ایران نه تنها یک مقصد وارداتی از امارات، بلکه یک کشور واسطه ای به منظور صادرات گسترده نیز به شمار می رود. ایران با قرار گرفتن در نقطه ای استراتژیک، شرایط صادرات بهتر را برای امارات فراهم نموده است.نکته قابل توجهی که ترخیص کالا از دبی را نسبت به سایر کشور ها و حوزه های مبادلاتی متفاوت نموده است، کاهش هزینه های حمل و نقلی است. هم چنین با کاهش هزینه حمل و نقل قطعا باید شاهد افزایش میزان سودآوری در تجارت نیز بود. که قطعا خوشایند ترین اتفاق در تجارت به شمار می رود.

ترخیص کالا از دبی به ایران

ترخیص کالا از دبی به ایران مجموعه اقداماتی است که به واسطه آن تمامی مجوز ها و اسناد لازم به مراجع ذیربط تحویل داده می شود. دبی که مبدا واردات به ایران و شریک بزرگ تجاری دوم ایران شناخته می شود، دارای قوانین گمرکی ویژه ای است.
به طور حتم اطلاع از قوانین گمرک و مالیات یک کشور، مهم ترین فاکتوری است که بر اساس آن می توان شاهد نتایجی بسیار متفاوت در حوزه های تجاری به منظور تسهیل امور بود. ترخیص کالا امر دشواری است که تنها با داشتن تجربه و تسلط کامل امکان پذیر می گردد. پیش نیاز ترخیص و واردات کالا از دبی، آشنایی با تمامی قواعد و قوانین تجاری است.

از جمله اولین مولفه ها در ترخیص کالا عبارت اند از :

آشنایی با مراحل قانونی ترخیص کال
اجمع آوری کلیه اسناد مرتبط با کالا مدنظر
جمع آوری مدارک فردی و یا گروهی در خصوص تجارت و واردات کالا

مراحل ترخیص کالا از گمرک دبی

دبی، این قطب استراتژیک در خاورمیانه دارای قوانین خاص تجاری و گمرکی است. کالاهای وارد شده از دبی به خاک ایران بالغ بر 3000 نوع تخمین زده می شوند. در میان تمامی این اقلام، خودرو های لوکس سهم بالاتری را از آن خود نموده اند. نوع کالا وارداتی از دبی در مراحل ترخیص اثرگذار خواهد بود. اما قطعا این عامل، تنها پارامتر موثر محسوب نمی گردد.

مراحل ترخیص کالا از گمرک دبی به ترتیب ذیل است:

دریافت فاکتور خرید کالا
دریافت کلیه مجوز های مربوط به ثبت سفارش محصول یا کالا
توجه به نوع بار و تکمیل کلیه مراحل بیمه بار
تکمیل پرونده بازرسی از کالا در گمرک و اختصاص دهی ارز یا حواله های بانکی
مشخص نمودن گمرک با در نظر گرفتن نوع کالا
جمع آوری کلیه اسناد و مدارک
ارتباط با کارشناسان بارون امپرور جنرال تریدینگ به منظور اطلاع از شرایط نهایی گمرک
انجام آخرین مراحل دور اظهاری به منظور ترخیص کالا

صدور بارنامه قبل از ترخیص کالا

پیش از ترخیص کالا از دبی دریافت بارنامه از ضروری ترین اقداماتی است که واردکنندگان باید نسبت به انجام مراحل آن اقدام نمایند. اما به طور حتم در صورت انتخاب شرکت معتبر گمرکی و ارائه وکالت نامه به شرکت، دیگر نباید نگران این مرحله بود.بارنامه که در انواع مختلفی از جمله : زمینی، دریایی و هوایی صادر می گردد، شامل موارد متعددی است. در بارنامه ترخیص کالا، می توان شاهد مشخصات مرتبط با بار، خریدار، فروشنده ( شرکت فروشنده )، وزن، تعداد کالا، نوع بسته بندی کالا و سایر مشخصات مرتبط بود.

مهم ترین اقلام وارداتی از دبی بدین شرح اند :

ترخیص انواع پوشاک
انواع ماشین آلات
انواع گوشی های هوشمند
انواع خودرو سواری لوکس
قطعات یدکی
اقلام و کالاهای خوراکی
انواع لوازم خانگی
انواع کالاهای پلاستیکی
انواع لپ تاپ نو و استوک
انواع روغن های خوراکی از جمله روغن آفتابگردان


منبع: بارون امپرور جنرال تریدینگ

موضوعات مشابه: