چرا باید زبان انگلیسی را به وسیله بازی و سرگرمی به کودکان آموخت؟
بسیاری از افراد معتقدند که آموزش زبان انگلیسی به وسیله بازی و سرگرمی می‌تواند باعث هدر رفتن وقت و تلف شدن زمان کلاس شود، اما اگر شما از بازی‌هایی که برای تمرین واژگان مورد استفاده قرار می‌گیرد در کلاس‌های تقویت زبان انگلیسی خود استفاده کنید، نه تنها باعث افزایش سطح یادگیری دانش آموزان خواهد شد، بلکه باعث می‌شود که صمیمیتی خاص بین دانش آموزان به وجود بیاید و باعث بالا رفتن سطح انرژی آن ها و همچنین کاهش استرس در دانش آموزان می شود.
همانطور که میدانید کودکان دوست دارند که بیشتر مشغول بازی و سرگرمی باشند، پس اگر شما میخواهید کلاس‌های زبان انگلیسی را برای کودکان برگزار کنید، در حین بازی و سرگرمی، لغات جدید و نکات جدیدی را به آنها بیاموزید، این یادگیری بسیار تاثیر گذار تر خواهد بود.
البته لازم به ذکر است که شما نباید به هیچ وجه کلاس خود را به صورت دائمی و پایدار همراه با بازی برگزار کنید، همانطور که در بالا ذکر شد باید سعی داشته باشید که از استراتژی‌های خاص متنوع و تاثیرگذار در تمامی جلسات کلاس استفاده کنید.انواع روش های آموزش زبان به کودکان همراه بازی
بازی‌های تصویری: می‌شود از تابلوها در جهت بازی کلمات و واژه بهره گرفت. هر کودکی ورقه‌ای را از صندوق و یا پاکت خارج می‌سازد و می‌بایست پی ببرد که در تصویر چه لغتی نوشته شده است . در فاز بعدی کودکان قادرند درباره‌ی تصویر یک عبارت ایجاد و نقل نمایند و یا آنکه آن تصویر را به سایر بچه‌ها نمایش نداده و تصویر را به گونه‌ای وصف می‌نمایند که سایر بچه‌ها قادر باشند برآورد و گمانه زنی نمایند که مطلب آن درباره‌ی چه سوژه‌ای می‌باشد.
لغات و یا عبارات بی‌نظم و ترتیب: کودکان با حورف الفبای ذکر شده ، لغاتی را می‌سازند و در صورتی که بیشتر از دو لغت ذکر گردد می‌بایست آن را به صورت عبارت کامل درست کنند. آموزگار لیستی از تعدادی لغت را روی تابلو می‌نویسد و در طرف دیگر لغات را با نظم و توالی دیگری یادداشت می‌کند. هریک از بچه‌های تیم A و تیم B لغات یک سمت تابلو را به لغات طرف دیگر متصل می‌سازد.
بشنو و ترسیم کن: آموزگار چیزهایی را تشریح می‌کند و کودکان آن را اجرا می‌کنند. مقصود از این بازی و فعالیت تمرین کلمات مرتبط با اشکال و اندازه می‌باشد. این یکی از بهترین روش های آموزش زبان انگلیسی به کودکان است.
چهارمین روش آموزش زبان به کودکان همراه بازی ، بازی پلکانی: آموزگار دو پلکان جداگانه بر روی تابلو ترسیم می‌نماید. در زیر شکل هر پلکان دو لغت مختلف برای هر تیم A و B می‌نویسد. افراد گروه یک لغت در هر پلکان یادداشت می‌کنند ، این لغت باید با حرف انتهایی لغات پیشین آغاز گردد. تیمی که سریع‌تر لغات پلکان را پر و تکمیل کند پیروز بازی می‌شود.
یکی دیگر از روش آموزش زبان به کودکان همراه بازی ، لغات ناهماهنگ را بیابید: در طی فرصت اندکی افراد تیم سعی می‌کنند تا اطراف لغت عجیب را خط بکشند.۱۵ دسته از لغات ۵ تایی در این بازی و فعالیت موجود می‌باشد. نخستین تیمی که این فعالیت را صحیح به پایان برساند پیروز مسابقه و بازی می شود.
جعبه غافلگیری: از هر تیم یک کودک یک کارت را که دربردارنده‌ی یک پیام و یا یک دستور می‌باشد را گزینش می‌نمایند که در پی آن برحسب یک شیوه و نشانه فعالیتی را می‌بایست اجرا نماید. در پایان فعالیت و سرگرمی یک گفتار غافلگیرانه و یا یک هدیه و پاداش به کودک اعطا می‌گردد.
پاسخ‌های خنده دار و عجیب: هر کودک یک عبارت پرسشی یادداشت می‌کند و یک پاسخ نیز برای هر پرسش یادداشت می‌نماید آنگاه پرسش‌ها و پاسخ‌ها را در دو پاکت مجزا بگذارید. هر کودک یکی از پرسش‌ها را خارج می‌سازد و پاکت پاسخ‌ها هم یک لغت را بیرون آورده و می‌خواند. به سبب آن که پاسخ‌ها به گونه‌ای غیرمنتظره و ناگهانی از پاکت خارج شده ، پرسش و پاسخ‌ها مضحک خواهد شد.
من کی هستم: به پشت هر کودک نام یک شهر ، عدد ، میوه و حیوان نصب می‌گردد. سپس از دیگر بچه‌ها پرسش‌هایی می شود تا قادر باشند نام آن را تخمین و گمانه زنی نمایند.
نمایش بازی: هر یک از بچه‌ها تلاش نماید لغتی را از داخل پاکت خارج ساخته و با اجرای نمایش به گونه‌ای اجرا سازند تا دیگر بچه‌ها قادر باشند درباره‌ی آن گمانه زنی کنند. به منظور تعلیم و تدریس گفت و گوهایی همچون ویژگی‌های آشکار و اسامی خوراکی‌ها و احساسات گوناگون و مباحثی از این دسته قادرید از این بازی و فعالیت‌ها بهره ببرید.
آخرین روش آموزش زبان به کودکان همراه بازی ، اسم‌ها را بیابید: دو نسخه از گروهی از لغات را به گونه‌ای مجزا بر روی تابلو یادداشت نمایید. افراد هر گروه نام مرکز سرزمین‌های گوناگون را در انی فهرست بیابند و اطراف آن را خط بکشند. نخستین تیمی که قادر باشد همه‌ی مرکز و پایتخت‌‌ها را تفکیک و شناسایی نماید پیروز بازی و مسابقه می شود. این فعالیت درباره‌ی گروه بندی حیوانات ، گیاهان ، فصل‌ها و یا شهرها و شغل‌های گوناگون هم می‌تواند انجام شود.

در اینجا به تعدادی بازی آموزش زبان به کودک اشاره شده است که می‌تواند در فهم بهتر مفاهیم زبانی به کودک شما کمک کند. این بازی‌ها در نوع خود بسیار سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز هستند:

مسابقه تخته سیاه
این یک بازی شناخته شده در میان معلمان زبان است. مسابقه تخته سیاه یک فعالیت سرگرم کننده و در عین حال محرک برای شروع کلاس می باشد. این بازی برای یادگیری بهتر واژگان زبان انگلیسی کاربرد دارد؛ واژگانی که در هفته گذشته و یا جلسه پیش درس داده اید. علاوه بر آن می توانید از میزان یادگیری دانش آموزان خود نیز مطلع شوید.
مزیت این بازی: اصلاح واژگان دستور زبان
برای چه گروه سنی مناسب است: مناسب برای تمام سنین


نحوه بازی:
این بازی بهتر است با ۶ دانش آموز یا بیشتر انجام شود.
من این بازی را در کلاس هایی با رنج سنی بین ۷ تا ۲۵ سال انجام داده ام و در تمام گروه های سنی نتیجه قابل قبولی داشته است.• تقسیم کلاس به دو تیم
• اگر شما یک کلاس بسیار بزرگ دارید، بهتر است دانش آموزان را به ۳ یا ۴ تیم تقسیم کنید
• یک خط وسط تخته بکشید و یک موضوع را در بالا بنویسید
• پس از آن دانش آموزان باید بر اساس موضوع ذکر شده ، کلمات مرتبط را به شما بگویند
• هر تیم برای هر کلمه صحیح یک امتیاز می گیرد.

بازی حدس زدن
این بازی آموزش زبان به کودک از تعاملی‌ترین بازی‌های آموزشی برای یادگیری زبان در کودکان است.
اقلام مورد نیاز
اشیاء تصادفی که به آسانی قابل شناسایی باشند.
دستمال یا شال‌گردن برای بستن چشم‌ها

روش بازی
اشیاء تصادفی مانند کتاب، مداد، اسباب‌بازی، گل و سایر وسایل مختلف را بردارید و روی یک جعبه بچینید.
چشمان کودک را با دستمال یا شال‌گردن ببندید و از او بخواهید اشیاء مورد نظر را لمس و احساس کرده و اسمشان را با صدای بلند بگوید.
از او بخواهید که اسم شیء را با صدای بلند هجی کند.
هر هجی کردن درست از طرف کودک سبب کسب یک امتیاز برای او می‌شود و کسی که بتواند در آخر بازی بیشترین امتیاز را بگیرد برنده خواهد بود (مثلا برنده یک ماژیک).


کلمه‌سازی
یک روش عالی برای آموزش کلمات جدید و هجی کردن آن‌ها به کودکان است.
اقلام مورد نیاز
کارت‌های مقواهایی کوچک
یک عدد ماژیک.
گروهی از کودکان.

روش بازی
هر کدام از کارت‌های مقواهایی کوچک را بردارید و روی هر کدامشان یکی از حروف الفبا را بنویسید. اگر تعداد کودکان شرکت‌کننده در بازی بیشتر از ۵ نفر است، می‌توان ۳ یا ۴ دسته از کارت‌های مقوایی حروفات تهیه کرد. همچنین کارت‌های مقوایی بیشتری برای نوشتن حروف صدادار ببرید.
کارت‌های مقوایی حروفات را روی میز پخش کنید.
این بازی را نوبتی انجام دهید. از هر کودک بخواهید تا هنگامی که نوبتش شد تعداد ۳ کارت یا بیشتر از روی میز بردارد و از مجموع آن‌ها یک کلمه بسازد.
کودکی که بتواند بیشترین تعداد کلمات را بسازد برنده خواهد بود.

بازی معمای کلمات با پانتومیمبازی معمای کلمات با حرکات بدنی
این بازی آموزش زبان به کودک از نوع بازی‌های حدسی با استفاده از حرکات بدنی است و یک پله نسبت به بازی‌های معمول معماگونه پیچیده‌تر است.
اقلام مورد نیاز
گروهی از کودکان
تعدادی کلمه که بتوان با حرکات بدنی نشانشان داد.


روش بازی
کودکان را در ۲ گروه مجزا دسته‌بندی کنید.
به هر کدام از کودکان یک کلمه مثلا کلمه «Happiness» داده می‌شود که باید آن را با استفاده از حرکات بدنی خود توصیف کند.
شما می‌توانید به کودکان کمک کنید تا حرکات مختلفی برای شرح کلمه مورد نظر انجام دهند.
گروهی که بتواند بیشترین حدس‌های درست را در مورد کلمات توصیف شده بزند برنده خواهد بود.

لینک های مفید:
روش های طبیعی-گیاهی برای کوچک و سفت کردن سینه
بهترین روش درمان گیاهی کم کاری تیروئید همراه با معرفی رژیم غذاییدرمان خانگی آبسه دندانها که از نظر علمی ثابت شده اند!
آموزش تصویریتهیه کیک اسفنجی ساده و خوشمزه

موضوعات مشابه: