نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 از مجموع 2
    مدیر بازنشسته
    تشکر شده 1,056 بار در 493 پست
    نوشته های وبلاگ
    15

درس جهاداقتصادی مرحوم قاضی در100 سال پیش

زندگی بزرگان ما ، پر است از حکایت ها و الگوهایی که می تواند در زندگی ما مورد استفاده قرار بگیرد.
    یکی از شاگردان مرحوم قاضی نقل می کند :
    یك روز به دكّان سبزی فروشی رفته بودم، دیدم مرحوم قاضی خم شده و مشغول كاهو سوا كردن است؛ ولی بر عکس روال معمول ؛ كاهوهای پلاسیده و آنهایی كه دارای برگ‏های خشن و بزرگ هستند بر می‏دارد. من كاملاً متوجه بودم؛ تا مرحوم قاضی كاهوها را به صاحب دكان داد و وزن كرد؛ و مرحوم قاضی آنها را در زیر عبا گرفت و روانه شد؛ مَن كه در آن وقت طلبه جوانی بودم و مرحوم قاضی مرد مُسنّ و پیر مردی بود به دنبال رفتم و عرض كردم: آقا من سؤالی دارم! شما به عكس همه چرا این كاهوهای غیر مرغوب را سوا كردید!؟

مرحوم قاضی فرمودند: آقاجان این مرد فروشنده است و شخصی بی بضاعت و فقیر؛ و من گاهگاهی به او كمك می‏كنم و نمی‏خواهم به او چیزی بلاعوض داده باشم تا اولاً آن عزت و شرفِ آبرو از بین برود، و ثانیاً خدای ناخواسته عادت كند به مجانی گرفتن؛ و در كسب هم ضعیف شود.

و برای ما فرقی ندارد كاهوی لطیف و نازك بخوریم یا از این كاهوها؛ و من می‏دانستم كه این‏ها بالاخره خریداری ندارد؛ و ظُهر كه دكان خود را می‏بندد؛ این کاهوها را بیرون می‏ریزد، لذا برای جلوگیری از خسارت و ضرر كردن او این‏ها را خریدم»

موضوعات مشابه:
    رازی است در سادگی، که همگان نمی‌دانند

مدیر بازنشسته
    تشکر شده 1,587 بار در 809 پست
    نوشته های وبلاگ
    49
    مثل امام خمینی که وقتی خدمتکار ایشون رفت میوه بخره وقتی دید ارزونه کلی خرید ، امام وقتی فهمیدن که میوه ها رو از روی ارزونی یه عالمه خریده اون رو دعوا کرد و خدمتکار ایشون بعد از پس دادن میوه ها وقتی دلیل این کار رو پرسید ایشون گفتن ممکنه نیازمندی بیاد و اگه شما زیاد میخریدی دیگه به اون نمیرسید........
    واقعا این بزرگا برای ما باید درس عبرت باشن ، نه اینکه از روی راحت طلبی خودمون یا از کنارشون رد شیم یا با دادن پولی اونا رو راحت طلب کنیم
    ممنون دوست عزیز

کاربران برچسب خورده در این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)