نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 از مجموع 2
 1. #1
  مدیر بازنشسته
  تاریخ عضویت
  2011 June
  محل سکونت
  گرگان
  ارسال ها
  1,170
  تشکر
  62
  تشکر شده 1,587 بار در 809 پست
  نوشته های وبلاگ
  49

  عنکبوتها - Spiders

  عنکبوتها - Spiders


  منابع اطلاعاتی به زبان فارسی در مورد عنکبوتها بسیار کم و محدود است و از این رو علاقه مندان یا دانشجویان جهت دریافت اطلاعات مورد نیازشان دچار زحمت و دردسر فراوانند ، سعی شده است در گرد آوری مطالب موجود لینک تمامی منابع مورد استفاده و لینکهای مرتبط قرار داده شود تا خوانندگان محترم به منابع اضافی بدون نیاز به جستجو دسترسی داشته باشند . امید است این پایگاه به این افراد کمک نماید .


  -------------------------------------------------------------------------------

  عنکبوتها

  هر چند که شاید نتوان گفت زیباترین موجودات دنیای ما هستند ولی بدون شک متنوعترین و اعجاب بر انگیزترین موجوداتی هستند که هر جایی پیرامون ما در حال زندگی هستند ، کمی کنجکاوی و مطالعه در مورد این موجودات شگفت انگیز درهای دنیای جدیدی در برابر ما می گشاید . در گرد آوری مطالب وبلاگ ، از اطلاعات این تارنما نیز استفاده شده است . این تارنما نیز حاوی مطالب خوبی در مورد عنکبوتها می باشد .همچنین می توانید جهت تبادل نظر و اطلاعات از این و این تارنماهااستفاده نمائید .

  آیا سئوالی در مورد عنکبوتها دهنتان را مشغول کرده ؟ خوشحال می شوم در قسمت نظرها مطرحش کنید ، همچنین می توانید سئوالات خود را در این تارنما هم مطرح نمائید .

  جهت مشاهده کلیپهای ویدئویی از عنکبوتها به این سایت مراجعه نمائید . Spider videos  ---------------------------------------------------------

  عنکبوتها جانواران بی مهره درنده ای هستند که بدنشان از دو بخش و هشت پا تشکیل شده است ، بدون اندام جویدن یا پرواز کردن . آنها در دسته عنکبوتیان طبقه بندی می شوند که خود یکی از دسته های بزرگ بندپایان محسوب می شود .

  این گروه همچنین عقربها ، کژدم شلاقی و کنه ها را شامل می شود ، شاخه علمی عنکبوت شناسی آرانئولوژی araneologyخوانده می شود .همه عنکبوتها تارهای ابریشمی مخصوص تولید می کنند ، که این کار بطور معمولی توسط غدد تار ریسی که زیر شکم آنها وجود دارد انجام می شود ، خیلی از آنها از این تارها برای ساختن شبکه های دام برای شکار کردن استفاده می کنند ، اگر چه بسیاری از عنکبوتها هم شکارچیان آزاد هستند (بدون استفاده از تار ) ، این رشته ها همچنین می تواند به آنها برای بالا رفتن از دیوارهای صاف یا سوراخهای زیر زمینی ، ساختن کیسه حمل تخم ، پیچیدن شکار و نگهداری موقت اسپرمها کمک کند . عنکبوتها را از عضویت در خانواده های آلوبوریدی و هولارچیدی Uloboridaeو Holarchaeidae مستثنی می کنند ، بطور کل ۳۵۰ گونه عنکبوت وجود دارند که می توانند با نیش از خود دفاع یا بدن شکارشان را که با زهر کشته اند برای خوردن آماده کنند ( با تزریق نوعی سم و آبکی کردن بافتها و مکیدن آنها ) ، به هر حال وجود قدرت گزش در آنها مساله حفاظت از سلامت انسانها را مطرح می کند هر چند خیلی از عنکبوتها دارای زهری هستند که آثار ظاهری و درد موقت بر جای می گذارد عنکبوتها همه جای دنیا پیدا می شوند ، از نواحی گرمسیر شمالی تا زیر آبها و روی کوهها ، در سال1973 دو عنکبوت جهت آزمایشات علمی و در مورد تارهایشان توسط فضا پیمای اسکای لب3 به فضا فرستاده شدند .  آناتومی :  (1) چهار پای جفت
  (2) سینه
  (3) شکم  عنکبوتها با حشرات و کرمها متفاوتند ، بدنشان دو قسمتی است : سر و سینه که به آن cephalothorax یا prosomaگفته می شود و شکم کهopisthosoma خوانده می شود . تنها عنکبوتها قاتل از این قاعده مستثنی هستند که سینه شان ظاهرا به دو قسمت مجزا تقسیم شده است ، خانوادهLiphistiidae که گونه ای کم و بسیار قدیمی هستند نیز استثنا می شوند ، چون قسمت خارجی شکم ظاهر نیست .

  شکم و سینه توسط یک کمر باریک که به آنpedicle یا حلقه پیش تناسلی گفته می شود به هم متصل است . این حلقه آخرین بخش سینه محسوی می شود که در برخی گونه های عنکبوتها گم شده است !

  فیزیولوژی :

  همه عنکبوتها 8 پا دارند ، اگر چه برخی گونه های شبه عنکبوت از پاهای جلویی برایتقلید استفاده می کنند که آنها در واقع جز عنکبوتها محسوب نمی شوند ، چشمهایشان دارای عدسیهای مستقل و سریعتر از چشمهای مرکب است که برای مسافت یابی در شب یا روز بویژه برای عنکبوتها جهنده برای شکار موثر است .آنها شاخکها یا موهای جلوی دهانی دارند که در بلع غذا کمک می کند ، در برخی گونه ها در انتهای شاخکها اعضایی تکامل یافته که برای جفت گیری استفاده می شود ، آنها در پاهایشان موهای حساسی دارند که برای ردیابی شکار یا تعیین موقعیت ، مانند حسگرهای فوق پیشرفته عمل می کنند . عنکبوتها معمولا دارای 8 چشم در چیدمانهای مختلفند ، حقیقت این است که این چیدمان در گونه های مختلف متفاوت است ، بیشترین گونه از Haplogynae دارای 6 چشم هستند ، اگرچه برخی مانند Plectreuridaeهشت ، برخی مانند Caponiidae گونه بیشتروTetrablemmaچهار چشمی هستند ، گاهی یک زوج چشم از بقیه رشد یافته ترند ، در برخی گونه های عنکبو.تهای غاری هیچ چشمی وجود ندارد ، چندین خانواده عنکبوتهای شکارگر مثل جهنده ها یا عنکبوتهای گرگی بینایی بسیار عالی دارند ، قدرت بینایی عنکبوتهای جهنده دیدن رنگها را برایش به ارمغان آورده است .

  عنکبوتهای نت کاستینگNet-casting spidersدارای عدسیهای چشمی بزرگی هستند که به آنها حتی شب هنگام و با جمع آوری نوری اندک دید با کیفیت و وسیع داده است .

  به هر حال بیشتر عنکبوتها که لابلای گلها ، شبکه تارها یا دیگر موقعیتهای ثابت برای شکار کمین می کنند ، بینایی بسیار کمی دارند . در عوض آنها حساسیت فوق العاده ای در برابر ارتعاشات دارند که به آنها در گرفتن شکار کمک می کند . حس کردن این ارتعاشات توسط حسگرهای قوی می تواند روی سطح آب یا خاک و یا شبکه تاری آنها باشد . همچنین تغییرات فشار هوا که آن نیز در شکار جانوران دیگر موثر است .

  دستگاه گوارش :

  عنکبوتها فقط در حالت آبکی می توانند غذای خود را بخورند ، به همین منظور آنها از نوعی ماده برای آبگون کردن بافتهای شکارشان استفاده می کنند . پیامد تزریق این ماده به بدن جانور قربانی آبکی شدن نسوج آن و درست شدن نوعی سوپ است که عنکیوت آنرا می مکد . موهای اطراف دهان به عنوان صافی ضد عبور قسمتهای جامد شکار عمل می کنند ، قسمتهای غیر قابل مصرف و پوشش خالی بیرونی دور انداخته می شوند .

  خیلی از عنکبوتها شکارشان را برای مدت کوتاهی نگه می دارند ، آنها بعد از تزریق زهر به بدن شکارشان آن را در نخ ابریشمی ، داخی شبکه تارشان پشچیده و رها می کنند تا جانور آخرین تقلاهای زندگی اش را بکند و بعد از آن که مرد ، به سراغش می روند .

  عنکبوتها توانایی هضم کردن بافته های ابریشمی خویش را دارند ، بنا بر این برخی عنکبوتها بعد از استفاده ، آنها را می خورند ! وقتی عنکبوت رشته ای را می سازد هنگام باز گشت آنرا به سرعت مصرف می کند .

  اندازه :  عنکبوتها انداره ها متنوعی دارند ، کوچکترین آنها مربوط به خانواده عنکبوتهای کوتوله

  با اندازه ای کمتر از 1 میلیمتر و بزرگترین و سنگین ترین آنها به خانواده رطیلها با اندازه ای بین 90 الی 250 میلیمتر تعلق دارد .  همرنگی با طبیعت :  Misumena vatia عنکبوت خرچنگی

  در عنکبوتها تنها سه نوع رنگدانه (ommochromes, bilins and guanineشناخته شده اند ، اگر چه رنگدانه های دیگری هم یافت شده است :Melanins, carotenoids and

  Misumena vatia عنکبوت خرچنگی

  اما هنوز نقششان در طراحی نقوش عنکبوتها نامشخص است . چیزی که در جانوران دیگر معمولی است ، در برخی گونه های عنکبوتها نوعی رنگدانه در ساق پا تکامل یافته است که پیامد آن رنگ قهوه ای ( خرمایی ) است .  منبع

  گزیده شدن :  تنها گونه های بسیار معدودی هستند ( حدود ٢% ) که می توانند با نیش زدن برای انسان خطرناک باشند . در لیست ذیل و همچنین در بخش عنکبوتهای خطرناک در سایت در مورد این گونه ها توضیح داده شده است . همچنین از میان این تعداد محدود باز هم تعداد عنکبوتهای مهاجم بسیار کم است . بخاطر داشته باشید که تا عنکبوت احساس خطر و ناامنی نکند ، نیش نمی زند . پس هرگز سربه سر یک عنکبوت سمی نگذارید و مطمئن باشید که در این صورت او شما را نخواهد گزید ، حتی اگر اشتباها راهش را گم کرده باشد و روی بدن شما آمده باشد میتوانید با خونسردی اجازه دهید تا برود ! خوشبختانه پادزهر شم بیشتر عنکبوتها مانند هم است و می توان از آن برای گزشهای بیشتر انواع عنکبوتها استفاده کرد . بجز برخی گونه های خاص مثل عنکبوت قهوه ای سرگردان یا بیوه سیاه . اولین کار بعد از گزش قرار دادن مقداری یخ روی محل گزیده شده است . در صورت امکان از عنکبوت مهاجم عکس بگیرید یا لااقل مشخصات ظاهری آنرا به خاطر بسپارید تا دکترها با توجه به نوع عنکبوت پادزهر مناسبتری برای شما تجویز نمایند . این اسلایدها را در مورد عنکبوت قهوه ای سرگردان و عنکبوت بیوه سیاه مشاهده نمائید :

  موضوعات مشابه:

 2. #2
  مدیر بازنشسته
  تاریخ عضویت
  2011 May
  محل سکونت
  Qaemshahr
  سن
  30
  ارسال ها
  408
  تشکر
  1,521
  تشکر شده 368 بار در 201 پست
  باوجوداینکه خیلی از عنکبوت میترسم ولی مطلب این پست رو خوندم.خیلی جالب بود.دستتون دردنکنه....


 

 

کاربران برچسب خورده در این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Persian Language By Ustmb.ir
این انجمن کاملا مستقل بوده و هیچ ارتباطی با دانشگاه علوم و فنون مازندران و مسئولان آن ندارد..این انجمن و تمامی محتوای تولید شده در آن توسط دانشجویان فعلی و فارغ التحصیل ادوار گذشته این دانشگاه برای استفاده دانشجویان جدید این دانشگاه و جامعه دانشگاهی کشور فراهم شده است.لطفا برای اطلاعات بیشتر در رابطه با ماهیت انجمن با مدیریت انجمن ارتباط برقرار کنید
ساعت 12:03 PM بر حسب GMT +4.5 می باشد.