نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1
Like Tree1نفر پسندیدند
  • 1 ارسال توسط Hossein

موضوع: چرا از 0xFF8- 0xFFF برای مشخص کردن پایان فایل در جدول FAT12 استفاده میشود ؟

بنیانگذار
    تشکر شده 2,205 بار در 886 پست
    نوشته های وبلاگ
    37

آيا اين پست براي شما سودمند بود؟ بله | خیر

چرا از 0xFF8- 0xFFF برای مشخص کردن پایان فایل در جدول FAT12 استفاده میشود ؟

بسم الله الرحمن الرحیم
    پاسخ سوالات برنامه نویسی سیستم بخش دوم
    جواب سوال اول :
    پرسیده بودن که چرا از 0xFF8 -0xFFFبرای مشخص کردن پایان فایل استفاده میشه؟
    دلیلش خیلی ساده است .ببینید ما برای ذخیره فایلهامون 4077 تا کلاستر بیشتر نداریم .[1]
    بخاطر اینکه FF8 تا FFF برابر 4088 تا 4095 هست که بیشتر از تعداد کلاستر های قابل استفاده در ساختار فت 12 هستن . منظورم اینه از FF8 به بعد این به این معناست که کلاستری که شما دنبالش هستید اصلا وجود نداره ( یا بعبارت بهتر شما اون مرزی رو که برای آخرین کلاستر قابل استفاده مشخص شده هست رو رد کردید . اون مرز عدد 4079 هست .
    (برای جواب سریع برید به صفحه 3 . این ها توضیح اون جواب هست )
    گفته بودیم که تو جدول فت فقط شماره کلاستر وجود داره . این شماره هم بنا به دلایلی که قبلا گفتیم از 2 شروع میشه . بعد گفتیم که تو ساختار فت 12 برای کار با فایل ما میتونیم فقط 4077 تا کلاستر داشته باشیم .
    خب این یعنی اینکه من بتونم بگم . کلاستر دوم کلاستر سوم کلاستر چهارم .... کلاستر 1000 اوم کلاستر 2000 و ... کلاستر 4070 کلاستر 4071 تا کلاستر 4079 درسته ؟ یعنی باید بتونم بشمارم . پس من همون اول میام 2 تا 4079 رو میزارم کنار ( که میشه 4077 تا ) (همین کار من یعنی اینکه یه رنج شمارشی رو برای مشخص کردن کلاسترهام یا ادرس دهی اونها تو جدول فت مشخص کردم.مشخصه که شماره دسترسی یا ادرس دسترسی به کلاستری که مربوط به یک فایل میشه باید تو این رنج قرار بگیره (4077 تا کلاستر داشتیم گفتم این 4077 تا رو از 2 شروع میکنیم و میریم جلو تا جایی که 4077 تا عدد داشته باشیم که بشه باهاش تمام کلاسترهامون رو مشخص کنیم و با این شماره ها بتونیم بهشون دسترسی پیدا کنیم ). ومشخصه دیگه که هر شماره ای ( که میشه هر ادرسی) بیشتر از این نامعتبر هست( چون کاربر به اندازه کافی شماره داشت که بخواد مشخص کنه دنبال کدوم کلاستره . برای 4077 تا کلاستر ما 4077 عدد کنار گذاشتیم که این عددا از 2 شروع میشدن و تا 4079 ادامه پیدا میکردن . حالا اگه کسی عددی بیشتر از 4079 وارد کنه قعطا این عدد نشانگر کلاستر نیست چون هر کلاستر یه شماره مربوط به خودش داشت که اخریش میشد 4079. پس این یه چیزی غیر از کلاستره .)عدد 4079 به هگز میشه 0xFEF که تو جدول فت که قبلا دیدیم . و همونطور که میبینید از 2 شروع شده تا 0xFEF .
    از طرفی ما خونه های 0 و 1 جدول فت رو استفاده نکردیم چون رزرو بودن درسته ؟ پس دوتا شماره داریم که بی استفاده موندن . برنامه نویسای مایکروسافت گفتن عوض اینکه اینا بی استفاده بمونن بیاییم ازشون یه استفاده ای بکنیم . برای همین چون صفر استفاده دیگه ای نداشت گفتن هرجا اینو دیدی یعنی کلاسترت خالیه. همین کارم با یک کردن . گفتن هر جا یک دیدی به اون کلاستر دست نزن اون یعنی رزرو هست ( این شماره ها و چند شماره دیگه رو رزرو کردن که بعدا اگه یه امکان جدیدی قرار دادن و نیاز به ادرس دهی داشتن بتونن از اینا استفاده کنن ).
    خیلی خب حالا بیایید برگردیم یکم عقب تر گفته بودیم که فت 12 ,12 بیتیه یعنی از ادرس دهی 12 بیتی استفاده میکنه . خب این چه ربطی داره . این یعنی اینکه 2 به توان 12 میشه 4096 . یعنی FFF خوب . ما از این 000 تا FFF که در دسترسمون هست . 0 تا FEF شو برای یه کارهایی مشخص کردیم . چی باقی میمونه ؟ FF0 تا FFF .
    برنامه نویسای مایکروسافت هم گفتن FF0 تا FF6 رزور . FF7 هم یعنی بد سکتور . حالا باز ادرس زیاد اوردن . ! گفتن حالا چیکار کنیم ؟ چه استفاده ای برای این عدد در نظر بگیریم ؟ این عدد 4088 بود .که تا 4095 ادامه پیدا میکرد . اینا دیدن که تعداد کلاستر ها که 4077 تاس . خالی بودن و رزرو بودن رو هم قبلا مشخص کردن .حالا با این چه استفاده ای میتونن بکنن . !؟
    اونا اومدن گفتن آخرین کلاستری که میتونیه برای فایلی استفاده بشه شمارش هست 4079! خوب ! 4088 هم از اون خیلی بزرگتره! چه کاری بهتر از اینکه این عدد به بعدشو به عنوان آخر فایل در نظر بگیریم ؟ از نظر منطقی هم با عقل جور در میاد !
    اخه اخرین کلاستری که یک فرد میتونه به عنوان بخشی از فایلش استفاده بکنه با عدد 4079 مشخص میشه! و هر عدد بزرگتر از اون یعنی کلاستر بی کلاستر . قربان کلاستری که شما دنبالش میگردی وجود نداره اینجا .برگرد از 2 تا 4079 دنبالش بگرد .
    :به عبارت ساده تر این عدد 4088 یا بیشتر یک معنی داره . این عدد قطعا شماره کلاستری که حاوی فایل باشه نیست چون اگه بود یه عددی بین 2 تا 4079 باید میبود
    4088 == 0xFF8
    0xFFF == 4095
    از طرفی چون از 4080 تا 4087 برای سایر نیازهامون استفاده کردیم .دیگه استفاده دیگه ای برای این اعداد نداریم . برای همین میاییم از اینها برای مشخص کردن اخر فایل استفاده میکنیم .

شماره های بیرون از جدول ( سمت چپیا ) شماره کلاستر هستن و شماره هایی که توی جدولا هستن معادل اونها تو جدول فت .میبینید که همه 4077 کلاستر با این شماره گزاریا چطوری مشخص و قابل استفاده شدن .
    فکر میکنم حالا دیگه متوجه شدید چرا این کارو انجام میدیم . ما دقت کردم دیدم دقیقا فت 16 فت 32 هم دقیقا از همین رویه استفاده میکنن . یعنی اول میان یه سری شماره رو اختصاص میدن به تعداد کلاسترهایی که قابل استفاده هست برای ذخیره فایلها . بعد هرچی اضافه اومد رو شروع میکنن برای استفاده های دیگه کنار گذاشتن . چیزی که باقی میمونه رو به عنوان نشانگر انتهای فایل استفاده میکنن .هم فت 16 و هم فت 32 دقیقا رنج آدرس باقیموندشون عین فت 12 هست و دقیقا از یه روش دارن استفاده میکنن.
    سید حسین حسن پور
    دانشگاه علوم و فنون مازندران

لینک دنلود مقاله