نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1
    بنیانگذار
    تشکر شده 2,205 بار در 886 پست
    نوشته های وبلاگ
    37

آيا اين پست براي شما سودمند بود؟ بله | خیر
    بسم الله الرحمن الرحیم توضیحاتی در مورد LBA و CHS

توضیحات ابتدایی

زمانی که ما اولین کلاستر منطقی رو از بایت 26 تا 27 root entry (از تو روت دایرکتوری) بازیابی میکنیم . مستقیما و بلافاصله نمینونیم ازش استفاده کنیم . چرا ؟ برای اینکه این کلاستر یه ادرس خطی رو بما ارائه میده . در حالی که برای لود کردن سکتورها ما به ادرس سگمنت/ترک/هد نیاز داریم (برای وقفه شماره 13) . دو راه برای دسترسی به دیسک وجود داره . یا از طریق ادرس دهی CHS که میشه Cylinder/Head/Sector استفاده میکنیم یا از ادرس دهی بلاگ منطقی یا LBA . LBA مکانهای روی دیسک رو بصورت ایندکسی بما ارائه میکنه . یعنی اینکه بلاک اول هست صفر بعد یک و الی آخر . LBA سکتورها رو بصورت شماره های متوالی بما ارئه میکنه .که از LBA0 شروع میشه و ادامه پیدا میکنه . پس برای استفاده از دیسک باید نحوه تبدیل LBA به CHSو بلعکس رو بدیونیم . فرمول زیر آدرس مبتنی بر CHS رو به آدرس مبتنی بر LBA تبدیل میکنه . LBA = (cluster - 2) * sectors dar har cluster
    شماره ای که تو روت انتری هست یک عدد نسبی هست! شماره کلاستر! این شماره کلاستر باید مشخص بشه که تو کدوم بلاکه ( LBA برای همین استفاده میشه )و بعد که مشخص شد تو کدوم بلاکه اون بلاک رو مشخصات سکتور فیزیکی وشماره شیار و ایناشو بدست میاریمو دادشو میخونیم. در این جا توضیحاتی در مورد سورس کرنل سیستم عامل اومده و من اینجا چگونگی محاسبه و پیدا کردن مکان تکه های مختلف فایل(وقتی فایل بیشتر از یک سکتور باشه) و بعد لود کردن اون رو توضیح دادم. : ------ ببینید وقتی ما شماره کلاستر آغازین فایلمون رو از تو روت انتری گرفتیم باید مشخص کنیم این شماره تو کدوم بلاک روی دیسکه!! برای همین قدم اول مشخص کردن بلاکی هست که این مقدار ما توشه . پس طی یک فرمول این کارو میکنیم(نکته پایینو بخونید). بعد طی مرحله بعدی که فهمیدیم این تو کدوم بلاک هست حالا میریم برای خوندن و برای خوندن چون به ادرس سکتور فیزیکی شماره شیار فیزیکی و ... نیاز داریم این ادرس بلاک رو میریم و پیدا میکنیم این بلاک الان دقیقا کجای دیسک قرار گرفته . قبلا گفته بودم که LBA میاد دیسک رو بلاک بندی میکنه یعنی فضای دیسک رو بصورت بلاک یک بلاک دو .... در نظر میگیره . حالا که فهمیدیم کلاستر ما تو کدوم بلاکه باید ببینم این بلاک ما تو کدوم سکتور و ایناست . برای همین بلاک رو با فرمول CHS تبدیل میکنیم و داده ها رو میخونیم ( تو تابع رید سکتور). نکته : دادهای ما کجا ذخیره شدن؟ ها ؟ تو بخش داده دیگه درسته ؟ پس برای همین هست که ما اخر تابعclusterlba میایم با datasector مقدار بدست اومده رو جمع میکنیم که یعنی بلاکی که ما دنبالشیم حتما از اینجا به بعد هست ( نا سلامتی میخواییم داده بخونیم داده هم فقط ازاونجا به بعد هست .. و اگر بلاکی هست باید اونجا باشه . ما هم واسه همین میریم اونجا) حالا وقتی میخواییم کلاستر بعدی رو پیدا کنیم خیلی راحت شماره کلاستر بالا رو هنوز داریم ( تو متغییر کلاستر ) میبینیم این کلاستر زوج هست یا فرد بعد با توجه به اون شماره کلاستر بعدی رو بازیابی میکنیم(با همون شیفت دادن ها بدست میاد) و میریم بالا مثل بار اول ,اول میبینم که تو کدوم بلاکه این بعد برای خوندن سکتورش ,مشخصات بلاک رو تبدیل میکنیم به مشخصات سکتور فیزیک وشماره شیار فیزیکی و غیره و دادهاشو میخونیم . راستی این پست پایینی رو حتما بخونید حتما ها .چون در مورد LBA ها من توضیح دادم که چی هست. فرمول درست تبدیل LBA به CHS هست . همونطور که تو پست پایینی گفتم سکتور فیزیک از باقیمونده تقسیم +1 بدست میاد . همین دیگه فرمول اصلی تبدیل LBA به CHS اینه
    حالا فرمول اصلی برای تبدیل ال بی ای به سی ایج اس :LBA to CHS mapping
    CHS-tuples can be mapped onto LBA (Logical Block Addressing) addresses using the following formula
    Where A is the LBA address, Nheads is the number of heads on the disk, Nsectors is the number of sectors per track, and (c,h,s) is the CHS address From CHS to LBA LBA = ( ( CYL * HPC + HEAD ) * SPT ) + SECT - 1
    LBA: linear base address of the block CYL: value of the cylinder CHS coordinate HPC: number of heads per cylinder for the disk HEAD: value of the head CHS coordinate
    SPT: number of sectors per track for the disk SECT: value of the sector CHS coordinate
    لینک وبلاگ برای ادامه این مطالب : http://softolum88.blogfa.com/cat-7.aspx

مظالب عنوان شده در وبلاگ - بدون ویرایش