بنام خدا
این بخش جز لاینفک سایت برای دوستان برنامه نویس و دانشجویان آی تی هست . تمام دوستان هرکدی که مینویسن در داخل انجمن برای خوانایی بیشتر باید در تگ مناسب قرارش بدن . این تاپیک نحوه استفاده از این سیستم رو بشما یاد میده .

برای استفاده از سیستم Syntax Highlighting ما یه تگ جدید فراهم کردیم که بصورت زیر میتونید ازش استفاده کنید . :

Info [ xcode/ ] کدهای زبان مورد نظرتون [ xcode ]

بعنوان مثال من سورس کدی به زبان سی ++ دارم و میخوام اون رو در انجمن قرار بدم . بصورت عادی اینطور عمل میکردم .
کد من :
کد:
#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
    cout << "Hello Ustmb.ir!" << endl;
    return 0;
}
اما حالا با وجود سیستم سینتکس هایلایتینگ من کدهام رو بین تگ xcode قرار میدم . و با مشخص کردن کد زبان ( اینجا یعنی cpp )به تگ مورد نظرم میفهمونم که قراره از چه زبانی استفاده کنم
به این صورت عمل میکنیم :

Info [ xcode/ ] کدهای زبان سی++ [ xcode=cpp ]

نتیجه به این صورت خواهد بود :

#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
return 0;
}

فقط دقت داشته باشید زمانی که از تگ ها استفاده میکنید بین تگ مربوطه و نام زبانتون که در داخل تگ قرار میدید هیچ فاصله ای نباید باشه .
(بصورت پیشفرض زمانی که شما پستی میزنید سیستم بصورت خودکار کدهای شما رو مثل ویژوال استودیو مرتب و هایلایت میکنه . اگر کد بصورت رنگی براتون نمایش داده نشد کافیه یکبار صفحه رو Refresh کنید )

Info در ورژن اخیر علاوه بر تگ xcode ما برای زبانهای پرکاربرد مثل اسمبلی ,سی ++ و سی شارپ تگ جداگانه ای تعریف کردیم . که در ادیتورتون میتونید مشاهده کنید.

بعنوان مثال من میخوام کد بالا رو این بار با تگ [CPP] هایلایت کنم . (برای نمایش به شما CPP بصورت CP P نوشته شده .تا با شکل سینتکس آشنا بشید )
کد:
[CP P]
#include <iostream>

using namespace std;

int main()
 {
     return 0;
 }
[/CP P]
نتیجه بصورت زیر خواهد بود :

#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
return 0;
}

Info برای اینکه مجبور نباشیم هر بار تگ مورد نظر را خودمون بنویسیم . کافیه از دکمه هایی که برای این کار تعبیه شدن استفاده کنیم .

کافیه کد مورد نظر خودمون رو تایپ کنیم و بعد اگر از زبانهایی مثل سی ++ سی شارپ و یا اسمبلی استفاده میکنیم ابتدا تمام کد رو انتخاب کرده و سپس آیکون مربوط به زبان مربوطه را میزنیم . بصورت خودکار کد ما بین تگ مربوطه قرار خواهد گرفت .
اگر کد ما مثل سی ++ و یا سی شارپ آیکون اختصاصی در ادیتور ندارد . کافیست قدم های بالا را طی کنیم یعنی بعد از نوشتن کدها ,همه کد را انتخاب کرده و حالا آیکون میزنیم و در پنجره باز شده کد زبان مورد نظرمان را مینویسیم .

Info در زیر میتونید لیستی از زبان هایی که در حال حاضر پشتیبانی میشه رو به اضافه کد زبان مربوط به اونها ببنید.

نام هایی که زیر ستون Tag Code اومده همون کد یا نام زبان هست که شما میتونید در تگ xcode و یا در پنجره ای که وقتی روی دکمه کلیک میکنید باز میشه ,وارد کنید .

کد:
Language/file        Tag code

ActionScript3    as3, actionscript3        
Bash/shell       bash, shell    
ColdFusion       cf, coldfusion    
C#               c-sharp, csharp
C++              cpp, c
CSS              css
Delphi           delphi, pas, pascal
Diff             diff, patch
Erlang           erl, erlang
Groovy           groovy
JavaScript       js, jscript, javascript    
Java             java
 JavaFX           jfx, javafx
Perl             perl, pl
PHP              php
Plain Text       plain, text    
PowerShell       ps, powershell    
Python           py, python
Ruby             rails, ror, ruby
Scala            scala
SQL              sql
Visual Basic     vb, vbnet    
XML             xml, xhtml, xslt, html, xhtml
در حال حاضر من برای سه زبان پرکاربرد سه تگ جداگانه ساختم که میتونید ازشون استفاده کنید . برای استفاده از بقیه زبان ها باید از تگ xcode که در بالا اشاره کردم استفاده کنید .
برای استفاده از تگ Xcode هم کافیه روی آیکون آبی رنگی که کنار ASM وجود داره کلیک کنید . تو پنجره باز شده اسم زبان مورد نظرتون رو بنویسید و اکی کنید . حالا تگ برای شما ساخته شده و کافیه شما سورس کدتون رو بین این تگ قرار بدید .
شما میتونید اینطور هم عمل کنید . اول تمام سورس کدتون رو بنویسید . بعد تمام سورس کدتون رو انتخاب کنید (هایلایت کنید ) بعد روی دکمه ای که گفتم کلیک کنید و اسم زبان مورد نظرتون رو بدید .

Alert زبانهایی که بصورت خاکستری رنگ لیست شدن دیگه پشتیبانی نمیشن . اگه احساس کردید لازمه دوباره پشتیبانی از این زبانها ارائه بشه لطفا از طریق پیام خصوصی با بنده تماس بگیرید

لیست زیر زبانها و اسکریپت های پشتیبانی شده در سایت رو نشون میده . تنها زبانها و اسکریپتهایی که در پایین اومدن قابل استفاده با سینتکس هایلایتر سایت هستن . اگر زبان خاصی مد نظر شماست و فکر میکنید کاربرد زیادی در سایت داره لطفا ما رو در جریان قرار بدید تا پشتیبانی از اون زبان رو به سیستم اضافه کنیم .

Assembly

;IN THE NAME OF GOD
TITLE HELLO WORLD PROGRAM (HELLO.ASM)
; THIS PROGRAM DISPLAYS "HELLO FROM USTMB.IR!"
;USTMB.IR
;MASTER

DOSSEG
.MODEL SMALL
.STACK 100H

.DATA
HELLO_MESSAGE DB HELLO FROM USTMB.IR!',0DH,0AH,'$'

.CODE
MAIN PROC
MOV AX,@DATA
MOV DS,AX

MOV AH,9
MOV DX,OFFSET HELLO_MESSAGE
INT 21H

MOV AX,4C00H
INT 21H
MAIN ENDP
END MAIN

C , CPP

//prints out Hello From Ustmb.ir
#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
cout << "Hello From Ustmb.ir :)!\n";
return 0;
}

C Sharp

//Hello World in C#
class HelloWorld
{
static void Main()
{
System.Console.WriteLine("Hello, World!");
}
}

Visual Basic , Visual Basic.net

Pascal , Delphi

program hello;   begin   Writeln('Hello, world!'); end.

// Hello World in Delphi Program Hello_World;  {$APPTYPE CONSOLE}  Begin   WriteLn('Hello World'); End.

Java

// Hello World in Java  class HelloWorld {   static public void main( String args[] ) {     System.out.println( "Hello World!" );   } }

Python

'Hello, world!'

HTML

<HTML> <!-- Hello World in HTML --> <HEAD> <TITLE>Hello World!</TITLE> </HEAD> <BODY> Hello World! </BODY> </HTML>

XHTML

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?> <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd"> <html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml"> <head> <title>Hello, world!</title> </head> <body> <p>Hello, world!</p> </body> </html>

PHP

<?php   echo "Hello, world!";  ?>

JavaScript

<html> <body> <script language="JavaScript" type="text/javascript"> // Hello World in JavaScript document.write('Hello World'); </script> </body> </html>

CSS

/* Hello World in CSS */ body:before {     content: "Hello World"; }

XML

<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1"?>

<shiporder orderid="889923"
xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"
xsi:noNamespaceSchemaLocation="shiporder.xsd">
<orderperson>John Smith</orderperson>
<shipto>
<name>Ola Nordmann</name>
<address>Langgt 23</address>
<city>4000 Stavanger</city>
<country>Norway</country>
</shipto>
<item>
<title>Empire Burlesque</title>
<note>Special Edition</note>
<quantity>1</quantity>
<price>10.90</price>
</item>
<item>
<title>Hide your heart</title>
<quantity>1</quantity>
<price>9.90</price>
</item>
</shiporder>

Sql

CREATE TABLE message (text char(15)); INSERT INTO message (text) VALUES ('Hello, world!'); SELECT text FROM message; DROP TABLE message;

Unkonw
(plain text)

برای هر چیز دیگه ای که بخوایید میتونید از این فرمت کلی استفاده کنید .

Bash - Shell

#!/usr/bin/env bash  echo name of script is $0 echo first argument is $1 echo second argument is $2 echo seventeenth argument is $17 echo number of arguments is $#

PS> $processToWatch = Get-Process Notepad  PS> $processToWatch.WaitForExit()