صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 12
Like Tree9نفر پسندیدند

موضوع: ترفند ها در اوبونتو/لینوکس

مهشید فلاح
    تشکر شده 863 بار در 337 پست
    نوشته های وبلاگ
    10

ترفند ها در اوبونتو/لینوکس

بسم الله الرحمن الرحیم

به امید خدا قراره توی این تاپیک ترفند های اوبونتو ( چه ترفند های خیلی ساده یا متوسط ) رو قرار بدیم تا کسانی که تازه با این سیستم عامل آشنا میشوند از آن استفاده کنند..
    ترتیب قرار گیری آموزش ها زیاد مهم نیست و هر چیزی یادم بیاد رو میزارم
    چه خوب میشه سایر دوستان مون در انجمن در تکمیل این آموزش ها کمک مون کنند
    امیدوارم مفید واقع بشود

موضوعات مشابه:
    Hossein این نویسه را میپسندد.
    امام جواد علیه السلام :
    ثَلاثٌ مَن کُنَّ فِیهِ لَم یَندَم: تَرکُ العَجَلة ، وَ المَشوِرَة ، وَ التَّوَکُلُ عَلَی اللهِ عِندَ العَزمِ؛
    سه چیز است که هر ** آن را مراعات کند ، پشمیان نگردد : 1 - اجتناب از عجله ، 2 - مشورت کردن ، 3 - و توکل بر خدا در هنگام تصمیم گیری .

مهشید فلاح
    نوشته های وبلاگ
    10

آپدیت مخازن

خب اولین کاری که بعد از نصب اوبونتو باید انجام بشه آپدیت کردن مخازن هست.
    که برای انجام اون باید این کد را در ترمینال بزنیم.

کد:
    sudo apt-get update
    بعد از اون صبر میکنم تا آپدیت به اتمام برسه.

امام جواد علیه السلام :
    ثَلاثٌ مَن کُنَّ فِیهِ لَم یَندَم: تَرکُ العَجَلة ، وَ المَشوِرَة ، وَ التَّوَکُلُ عَلَی اللهِ عِندَ العَزمِ؛
    سه چیز است که هر ** آن را مراعات کند ، پشمیان نگردد : 1 - اجتناب از عجله ، 2 - مشورت کردن ، 3 - و توکل بر خدا در هنگام تصمیم گیری .

مهشید فلاح
    نوشته های وبلاگ
    10

مشکل گرافیک و اوبونتو

اگر از کامیپوتر های خانگی یا به اصطلاح PC استفاده میکنید به احتمال ۹۹ درصد همچین مشکلی نخواهید داشت.
    ولی اگر از لپتاپ استفاده میکنید و باید مثل بنده با زدن دکمه ای در کیبورد گرافیک دوم رو فعال کنید بعد از نصب اوبونتو دچار مشکلاتی میشید .
    ممکنه بعد از لاگین و شروع بع کار با سیستم ببینید همه چی با سرعت پایینی کار میکنند مثلا اگر بخواید فولدری رو باز یا ببندید با سرعت خیییلی پایینی انجام میشه..
    راه حل های مختلف وجود داره مثلا یه راه خاموش کردن گرافیک دوم از بایوس بود
    ولی چون لپتاپ های جدید این امکان رو ندارند ( این اطلاعات و دسترسی ها از بایوس پنهان شده) راه حل جالبی نمیتونست باشه.
    من خودم کلی درگیر این موضوع شدم ولی هیچ کدوم جواب نمیداد.
    بالاخره از نرم افزار KDE استفاده کردم . که قالب کاربری و گرافیکی سبک تری داشت و موقع لاگین باید اون رو انتخاب میکردم. و جواب گرفتم
    البته باید این رو هم بگم این واسه زمانی بود که از اوبونتو ۱۲.۰۴ استفاده میکردم و بعد آپدیت به ۱۴.۰۴ دیگه این مشکل رو نداشتم ( البته محض اطمینان باز KDE نصب کردم ولی ازش استفاده نمیکنم)

کد نصب برنامه :

کد:
    sudo apt-get install kde-standard
    مراحل نصب ممکنه طول بکشه به خاطر حجم فایل

بعد از اتمام نصب logOut کنید و موقع لاگین از قسمت چپ KDE رو انتخاب کنید.

موفق باشید

ادامه دارد..
    .

ویرایش توسط Mahshid : 19th September 2014 در ساعت 03:46 PM
    امام جواد علیه السلام :

مهشید فلاح
    نوشته های وبلاگ
    10

نصب درایور های سیستم و نرم افزار های مورد نیاز

یکی از قابلیت هایی که اوبونتو داره اینه که مثل ویندوز نیاز نیست بعد نصب سیستم عامل درایور های سیستم رو نصب کنید. و اون با توجه به سیستم تون خودش نصب میکنه‌( یکی از بهترین قابلیت های اوبونتو که مشکل من رو حل کرد همین بود)
    بعد نصب اوبونتو هم متوجه میشید کلی نرم افزار که یک کاربر عادی بهش نیاز داره خودش نصب کرده و نیازی نیست شما نصب کنید ..
    البته این رو هم باید بدونین که نرم افزار هایی که در ویندوز نصب میکنید با اوبونتو متفاوت هست و دقیقا همون رو نمیتونید داشته باشید مگر اینکه از نرم افزار wine که یک شبیه ساز ویندوز هست استفاده کنید ..
    به دلیل امنیتی بنده پیشنهاد میکنم این نرم افزار رو نصب نکنید. ( حالا بعدا سر فرصت علتش و حتی طریقه نصب این نرم افزار رو خواهم گفت ..دیگه انتخاب با خودتونه)

همین دلیل به ظاهر ساده مه درایور ها رو خودش نصب میکنه مشکل یک هفته ای منو حل کرد و همین الان هم اون مشکل نداشتن درایور لپتاپ پا بر جاست :|

امیدوارم مفید واقع شده باشه.

ادامه دارد..

امام جواد علیه السلام :

مهشید فلاح
    نوشته های وبلاگ
    10

نمایش فایل ها با پیشوند دات

موردی رو که باید عرض کنم اینه که در اوبونتو فایل های با پیشوند دات نمایش داده نمیشوند مثلا .htaccess یا هر فایل دیگه.
    برای اینکه این فایل ها قابل دیدن بشوند باید کمه های CTRL + H رو با هم کلیک کنید و اینجوری اکی میشه و اگر بخواید به حالت اول برگرده باید همین کار رو تکرار کنید.
    این در صورتی که شما از حالت پیشفرض اوبونتو استفاده میکنید کاربرد داره اما اگر از KDE استفاده میکنید باید ALT + . رو بزنید ...
    موفق باشید

ادامه دارد ..

امام جواد علیه السلام :

مهشید فلاح
    نوشته های وبلاگ
    10

open perimision file

بعضی فایل ها اصطلاحا قفل شده ان و فقط Read-only هستند و اگر بخوایم محتوایات اون رو تغییری بدیم باید دستی کد بزنیم.
    کدش هم اینه :
    کد:
    sudo chmod -R 777 file
    به جای فایل توی کد بالا ادرس فایل خودتون رو میزارید.

امام جواد علیه السلام :

مهشید فلاح
    نوشته های وبلاگ
    10

LAMP (Linux Apache Mysql Php)

برنامه نویس های پی اچ پی برای اینکه توی ویندوز بخوان کد ها شون رو اجرا کنند نیاز به یک سرور مجازی دارند و اکثرا از Wamp یا Xamp استفاده میکنند ..
    WAMP : Windows Apache Mysql Php

که در لینوکس این فرق داره و از لمپ استفاده میشه..

کد نصب لمپ هم در زیر اومده و باید در ترمینال بزنید :

کد:
    sudo apt-get install apache2
    sudo apt-get install mysql-server
    sudo apt-get install php5 libapache2-mod-php5
    sudo /etc/init.d/apache2 restart
    http://localhost/
    اول آپاچی و بعد مای اس کیو ال و بعد پی اچ پی و بعد آپاچی ریست میشه و بعدش برای اینکه مطمن شیم همه چی اکیه آدرس لوکال رو در مرورگر وارد میکنم ...

این کد هم دستور ری استارت کردن آپاچی هست که خیلی نیاز میشه بهش :
    کد:
    sudo service apache2 restart

امام جواد علیه السلام :

کاربر فعـال
    تشکر شده 124 بار در 75 پست
    مهشید جون خیلی خوبه . فقط ممکنه کمی بیشتر راجبه لزوم استفاده از این نرم افزار توضیح بدین ؟ + Debian . برای چه اشخاصی این نرم افزار ها و در چه زمینه ای کاربردی هست ؟ چه حجمی رو اشغال می کنه ؟ منظورم اینه که میشه در کنار ویندوز نصب باشه و ما سوئیچ کنیم ؟ ممنون .
    فکر می کنم به لینوکس مربوط باشه . می خام بدونم توش میشه ویژوال ریخت یا نه ؟

ویرایش توسط jellyfish : 20th September 2014 در ساعت 03:04 AM

Moderator
    تشکر شده 173 بار در 77 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط jellyfish نمایش پست ها
    مهشید جون خیلی خوبه . فقط ممکنه کمی بیشتر راجبه لزوم استفاده از این نرم افزار توضیح بدین ؟ + Debian . برای چه اشخاصی این نرم افزار ها و در چه زمینه ای کاربردی هست ؟ چه حجمی رو اشغال می کنه ؟ منظورم اینه که میشه در کنار ویندوز نصب باشه و ما سوئیچ کنیم ؟ ممنون .
    فکر می کنم به لینوکس مربوط باشه . می خام بدونم توش میشه ویژوال ریخت یا نه ؟
    با اجازه خانم فلاح ،
    ابتدا باید گفت اگر منطورتون از نرم افزار سیستم عامل اوبنتو هست ، باید گفت هر چند سیستم عامل ها هم نوعی نرم افزار هستند اما بخاطر تفاوت بسیاری که با نرم افزار های عادی دارند این نوع نرم افزار هارا به طور کل در شاخه ای دیگه به نام سیستم عامل قرار دادند ، پس اشتباه نکنید ابونتو یک نرم افزار عادی نیست ، ابونتو یکی از توزیع های لینوکس هست که توسط شرکت کنونیکال ال‌تی‌دی (یک شرکت بسیار پولدار!) توسعه داده میشه و بر مبنای توزیع قدیمی تر لینوکس یعنی Debian هست...
    به طور کل توزیع های لینوکسی امروزی از دو شاخه سرچشمه می گیرند ، یا Debian و یا Redhat (این توزیع دیگر توسعه داده نمی شود) ...
    تا سال 2014 طبق آمار 138 توزیع لینوکس بر پایه ی دبیان تولید شد که یکی از محبوب ترینش ابونتو هست...
    به طور کل چون لینوکس یجورایی نوه ی یونیکس می باشد و از یونیکس بسیار پیروی کرده ، به سیستم عامل های بر پایه ی لینوکس، شبه یونیکس هم گفته می شود هر چند BSD و پیروانش هم با همین مفهوم در شاخه ای دیگر قرار می گیرند...
    بخاطر پیاده سازی خوب یونیکس اکثر سیستم عامل ها از این سیستم عامل یکجورایی پیروی کردند ؛ حتی ویندوز که بعضی از استاندارد های یونیکس را در خودش پیاده سازی کرده مثل POSIX و حتی امروزه در ویندوز برای آدرس دهی می توانید از / بجای \ استفاده کنید در حالی قبلا چنین امکانی وجود نداشت مثلا : C:\windows\System32 با C:/Windows/System32 تفاوتی نخواهد کرد ، حداقل در explorer ویندوز...
    برای استفاده از سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس چرا هایی نمیشه اورد ، کاربرد سیستم عامل های لینوکس بسیار زیاد هست مثلا سیستم عامل دسکتاپی که بر پاپه ی لینوکس هست قرار تمام نیاز هایی که یک سیستم عامل دسکتاپ دیگه مثل windows یا mac را برطرف میکنه را برطرف کنه مثل همین ابونتو دسکتاپ...
    مهم ترین مزیت این سیستم عامل ها رایگان بودنشون هست...
    و مزیت هایی همچون اپن سورس بودن ، امنیت بهتر نسبت به سیستم عامل هایی مثل ویندوز یا mac...
    در مورد سوالتون هم باید بگم ، سیستم عامل های مختلف بسته به معماریشون برای فایل های اجرایی از ساختار فایل های متفاوتی استفاده می کنند در نتیجه فایل اجرایی که در ویندوز برای سیستم قابل فهم هست در لینوکس اصلا مفهومی نداره و لینوکس با اون مثل یک فایل باینری عادی برخورد میکنه(و برعکس فایل اجرایی لینوکس هم برای ویندوز مفهومی نداره) در نتیجه شما نمی توانید فایل های اجرایی ویندوز را در لینوکس استفاده کنید مگر اینکه از شبیه ساز ها استفاده کنید...
    اما خوب بعضی از نرم افزار ها که به طور Cross-Platform (چند سکویی) پیاده سازی شدند را میتونید در سیستم عامل های متفاوتی داشته باشید مثل Firefox اما visual Studio چنین امکانی نداره (پورت کردنش بسیار کار سخت و پر هزینه ای هست ) اما پیاده سازی اپن سورس و Cross-platform فریم ورک دات نت به نام mono وجود داره که می تونید از اون در لینوکس استفاده کنید...
    اما باید گفت که برای تولید اپلیکیشن در لینوکس mono جزو آخرین گزینه هاست بهتر از زبان سی پلاس پلاس و Framework هایی مثل Qt ، GTK+،GTK و... استفاده کنید...
    راهنمای نصب Qt در لینوکس را در این تاپیک قرار داده بودم که میتونید مشاهده کنید :
    Qt (بخوانید کیوت) چیست!؟

ویرایش توسط returnx : 20th September 2014 در ساعت 11:55 AM

مهشید فلاح
    نوشته های وبلاگ
    10
    در کنار توضیحاتی که ایشون دادن بنده هم یه توضیحی بدم..
    همون طور که ایشون فرمودن اوبونتو نرم افزار نیست سیستم عامل هست و میشه کنار ویندوز نصب کرد..
    موقع نصب هم باید دقت کنید اول ویندوز رو نصب کنید و بعد اوبونتو رو
    چون با نصب اوبونتو بخشی به اسم grub نصب میشه که کمک میکنه هنگام بوت مرحله انتخاب بین اوبونتو و ویندوز بیاد..حالا بسته به نیازتون یکی رو انتخاب میکنید و سیستم بالا میاد.
    اما اگر اول اوبونتو نصب کنید و بعد ویندوز .. بعد نصب ویندوز گراب از بین میره ( پاک میشه) و موقع بوت فقط ویندوز بالا میاد و شما هیچ منویی مبنی بر انتخاب سیستم عامل رو ندارید ..
    واسه من هم همین اتفاق افتاد و فکر کردم اوبونتو کلا پاک شده ولی زمانی که پارتیشن ها رو دیدم متوجه شدم نه پاک نشده...
    البته ممکنه یه مشکل کوچیک موقع نصب اوبونتو در کنار ویندوز پیش بیاد..یعنی واسه من پیش اومد و بعد یه خورده سرچ دیدم ظاهرا واسه چند نفر دیگه هم پیش اومده .. بعد نصب اوبونتو در کنار ویندوز بالا نمیمود و صفحه آبی مرگ بالا میومد .. و راهی نداشتم جز اینکه دوباره ویندوز رو نصب کنم .. البته باید این رو هم در نظر بگیریم ویندوزم قدیمی بود و دو سال از خرید لپتاپ گذشته بود و من هنوز یه بار هم ویندوز عوض نکرده بودم و خود به خود مشکلاتی توی رجیستری پیش میاد بعد یه مدت...
    اگر ویندوز تون رو تازه نصب کردید احتمال بروز مشکل خیلی کمه ..تست کردم

در مورد امنیت اوبونتو باید بگم که نسبت به ویندوز خیلی بهتر هست.. و توی ویندوز ظاهرا اگر یک برنامه مخرب وارد سیستم بشه ( از هر راهی..) خود به خود میتونه نصب و تکثیر بشه ولی چون لینوکس این اجازه رو نمیده و برای نصب هر برنامه ای باید رمز وارد کنی از این نظر خیلی خوبه ..
    همون طور که توی پست قبلی گفتم یه برنامه ای به اسم wine هست که حکم شبیه ساز ویندوز رو توی لینوکس داره و به خاطر همون دلیل بالا بهتره ازش استفاده نکنید و نصبش نکنید ...
    قبلا تست کردم درست حسابی هم نبود .. یه سری از نرم افزار های تحت ویندوز هم خوب کار نمیکردن باهاش... *فی*لت*ر*ش*ک*ن هم باهاش اکی نمیشد...

ویژوال رو تست نکردن توش.. و چیزی که متوجه شدم نرم افزار هایی مثل sql server هم توش کار نمیکنه(چون گفتین با ویژوال کار دارین گفتم احتمالا با اس کیو ال هم کار دارید..)
    امیدوارم مورد استفادت باشه

امام جواد علیه السلام :

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کاربران برچسب خورده در این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)