نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1
 1. #1
  مدیر بخش صنایع
  تاریخ عضویت
  2011 August
  ارسال ها
  6
  تشکر
  0
  تشکر شده 8 بار در 5 پست


  آيا اين پست براي شما سودمند بود؟ بله | خیر

  گرایش تولید صنعتی

  گرایش تولید صنعتی:
  گرایش تولید صنعتی فن به کارگیری مهارتهای تکنیکی− اقتصادی و استفاده ی موثر و نظام یافته از نیروی انسانی، زمان، ماشین آلات، ساختمان و مواد به منظور تولید کالا با کیفیت مطلوب است.
  مهندس تولید صنعتی با استفاده از علوم مختلفی که کسب کرده قادر است با تجزیه و تحلیلی که پیرامون برنامه ریزی تولید، کنترل و مدیریت پروژه، کنترل کیفیت، بهبود کارایی تولیدو نیز طرح ریزی های گوناگونی که درواحدهای اجرایی انجام می دهد امکان موثر تر به تولید رسیدن فراورده ها یا عرضه مطلوب تر خدمات راپدید آورد انتخاب ترکیب مناسب ازمحصولات تولیدشده توسط یک کارخانه برای به حداکثر رساندن سود کارخانه، قسمتهای مختلف یک کارخانه به چه ترتیبی ساخته شوند تا حداقل جابجایی مواد ومحصولات رابا حداقل ضایعات داشته باشند،تدابیرلازم برای ثبات کیفیت محصولات کارخانه ،برنامه ریزی و کنترل موجودی ها،کنترل کیفیت،راه های موثربه تولیدرسیدن فراورده ها یاعرضه مطلوب ترخدمات ازکارهایی است که یک مهندس تولید صنعتی می تواند انجام دهد او می تواند به گونه ای یک نظام اجرایی را برنامه ریزی کند که چند هدف متفاوت و گاه متضاد درقالبی بهینه تحقیق پیدا نماید .
  مثلا قیمت هاکاهش یافته،ارزش افزوده بالا رفته،حمل ونقل ها کم شده موجودی های محدودتری ذخیره شده ودرعین حال قابلیت اطمینان بالا تری نیز برای حفظ رقابت پذیری وجود داشته باشددرواقع هدف این گرایش تربیت مدیران تولید واحدهای صنعتی است.
  هدف از این گرایش، تربیت کارشناسانى است که بتوانند به تجزیه و تحلیل و حل مسایلى از قبیل برنامه‏ریزى و کنترل تولید، کنترل کیفیت، افزایش کارآیى تولید و طرح ریزى واحدهاى تولیدى بپردازند.
  اشتغال: دانش آموختگان (فارغ التحصیلان) این گرایش، مى توانند در زمینه هاى زیر، کار نمایند:
  بررسى مسایل تولیدى به صورت نظام یافته و ارایه راه حل، تأمین مواد اولیه و نیمه ساخته، بهره گیرى مناسب از فضا، تجهیزات، نیروى انسانى و زمان، برنامه ریزى تولید، طرح مناسب روش کار، کنترل کیفیت آمارى محصولات، افزایش کارایى تولید و پایین آوردن قیمت تمام شده، ارایه طرح هاى توسعه کارخانه و... . به عبارتى دیگر، فارغ التحصیلان این گرایش، در بخش هاى مهندسى تولید، مهندسى صنایع، برنامه‏ریزى و کنترل تولید، طرح و توسعه کارخانجات و مؤسسات تولیدى و نیز واحدهاى ستاد طرح و برنامه و بهره بردارى و وزارتخانه هاى مربوطه (وزارت صنایع) مى توانند به کار بپردازند.
  ضرورت و اهمیت:از آنجا که در تولید صنعتى، به فن بکارگیرى مهارت هاى تکنیکى اقتصادى و استفاده مؤثر از نیروى انسانى، زمان، ماشین آلات و تجهیزات، سرمایه، ساختمان و مواد، بالا رفتن کیفیت و... پرداخته مى شود، عدم اطلاع صحیح از موارد فوق، ضرورت و اهمیت این گرایش را روشن مى سازد.
  متخصص دراین گرایش با بینش و دیدی فنی تر از گرایش قبلی به مسایل نگاه می کند. کارشناسان این رشته که از نظر فنی نزدیک تر به مهندسین مکانیک (مخصوصا گرایش ساخت و تولید) می باشند ،آگاه به مسایل بهینه سازی ساخت وساز و فراورده های صنعتی و نیز نگهداشت و راه اندازی فنی واحدهای اجرایی هستند.دارای توانایی هایی از قبیل انتقال و مدیریت تکنوژی همین طور حفظ وحراست از آن هستند که به مد د امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در جهت حفظ و نگهداشت نظام فنی و اجرایی گام برمی دارند ، با مدیریت تکنولوژی های در دسترس ، یا مواردی که در قالب انتقال تکنولوژی بده بستان می شود سعی در افزودن کمیت و کیفیت فراورده ها و نیز بهره برداری مؤثر از امکانات در دسترس دارند .با استفاده از تجهیزات کامپیوتری و مدارهای منطقی قادر هستند طیف وسیعی از خواست های اجرایی بشر را که بدلیل محدودیت های انسانی به سهولت قابل تحقق نمی باشند را عینیت بخشند.آنها ازمرحله ی طراحی یک ایده ونمونه سازی آن گرفته تا مرحله ی ساخت وتدارک امکانات تولید،همین طورمدیریت مراحل اجرایی، توان خدمت رسانی را دارند. ضمنا ضایعات ومنابع بروزآنها را شناسایی می کنند و می توانند تاثیرات گوناگون آنها را مورد سنجش و ارزیابی قراردهند در واقع هدف این گرایش تربیت تکنولوژیست های کارخانه است .

  آشنائى با دروس تخصصی:

  مهندسى فاکتورهاى انسانی:این درس، نظرى است و در آن با سیستم هاى انسان- ماشین، شناخت فیزیکى انسان، رابطه بدن با دستگاهها، طراحى مناسب وسایل- که در آن شرایط بدن انسان در نظر گرفته شود و... ، آشنا خواهید شد. این درس مى تواند آزمایشگاه و پروژه داشته باشد.
  برنامه ریزى تولید:این درس، یکى از دروس شاخص و از مهم ترین دروس تخصصى شماست که داراى یک پروژه عملى نیز مى باشد. در این درس، با برنامه ریزى بلندمدت و میان مدت، مدل هاى ایستا و پویا، برنامه ریزى عملیات و... آشنا خواهید شد.
  کنترل موجودى 2 :در این درس با مباحث تکمیلى موجودى 1، آشنا مى شوید. مواردى مثل روش ها و مدل هاى خاص پیش‏بینى ، برنامه ریزى کلى تولید و ظرفیت، روش mrp و... آشنا مى شوید.
  کاربرد کامپیوتر:هدف از این درس، بالا بردن سطح علمى و افزایش توانایى دانشجویان در استفاده از نرم افزارهاى مهندسى صنایع است. البته در حال حاضر، بسته به شرایط مختلف و در دانشگاه هاى مختلف، نرم افزارهاى متنوعى تدریس مى گردد.

  برنامه ریزى نگهدارى و تعمیرات:این درس نیز، یکى از دروس شاخص این گرایش است. در این درس، با روش هاى مدیریت نگهدارى از ماشین‏آلات، مدل هاى زمانى تعمیرات پیشگیرانه آنها، استفاده بهینه از دوره عمر دستگاه و ایجاد سیستم نگهدارى و تعمیرات آشنا مى شوید. این درس داراى یک پروژه عملى است.
  اصول مدیریت:در این درس، با مدیریت، تاریخچه، اصول مدیریت، برنامه ریزى و مدل هاى آن، سازماندهى، سازمانها، عوامل انسانى در مدیریت، کنترل و روش هاى آن و... آشنا خواهید شد.
  زبان تخصصى :این درس، جزو دروس تخصصى هر چهار گرایش است و ضمناً ، از موارد امتحانى کنکورکارشناسى ارشد نیز مى باشد. در این درس، مطالب متنوعى از دروس مختلف مهندسى صنایع، در قالب دروس انگلیسى بیان مى شود.
  پروژه طراحى ایجاد صنایع:در این درس (که بخش عملى آن در واقع، همان پروژه پایانى خواهد بود)، با مراحل کامل طراحى یک واحد صنعتى، از امکان سنجى اقتصادى تا ایجاد واحد صنعتى آشنا مى شوید و یک پروژه عملى نیز، تحویل خواهید داد.

  د: دروس تخصصى اجبارى گرایش تولیدصنعتى

  کد درس
  نام درس
  واحد


  1
  زبان تخصصى
  2

  2
  پروژه طراحى ایجاد صنایع
  3

  3
  مهندسى فاکتورهاى انسانى
  3

  4
  برنامه ریزى تولید
  3

  5
  برنامه ریزى و کنترل تولید و موجودى هاى 2
  3

  6
  کاربرد کامپیوتر در مهندسى صنایع
  2

  7
  برنامه ریزى نگهدارى و تعمیرات
  3

  8
  اصول مدیریت و تئورى سازمان
  2

  جمع کل واحدها و ساعات
  21
  هـ: دروس اختیارى گرایش تولید صنعتى (8 واحد)

  کد درس
  نام درس
  واحد


  9
  طرح ساختمان و تأسیسات صنعتى**
  3

  10
  مدیریت مالى
  2

  11
  طرح سیستم هاى اطلاعاتى و کنترل مدیریت
  3

  12
  مونتاژ مکانیکى
  3

  13
  سیستم هاى پرداخت حقوق و دستمزد
  3

  14
  ایمنى و بهداشت صنعتى
  2

  15
  آزمایشگاه ارزیابى کار و زمان
  1

  16
  برنامه ریزى حمل و نقل
  3

  17
  پروژه
  6-2

  18
  اصول شبیه سازى
  3

  19
  تحلیل سیستم ها
  3

  20
  مدیریت کیفیت
  2


  توضیح: کلیه دروس تخصصى و اختیارى سایر مجموعه هاى مهندسى صنایع مى توانند بعنوان دروس انتخابى (اختیارى) در این مجموعه ارائه گردند.
  ** در این درس یک پروژه عملى توسط دانشجویان انجام خواهد شد.

  موضوعات مشابه:

 

 

کاربران برچسب خورده در این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Persian Language By Ustmb.ir
این انجمن کاملا مستقل بوده و هیچ ارتباطی با دانشگاه علوم و فنون مازندران و مسئولان آن ندارد..این انجمن و تمامی محتوای تولید شده در آن توسط دانشجویان فعلی و فارغ التحصیل ادوار گذشته این دانشگاه برای استفاده دانشجویان جدید این دانشگاه و جامعه دانشگاهی کشور فراهم شده است.لطفا برای اطلاعات بیشتر در رابطه با ماهیت انجمن با مدیریت انجمن ارتباط برقرار کنید
ساعت 07:59 AM بر حسب GMT +4 می باشد.