تغییر مک آدرس مسئله مهمی جهت حفظ اطلاعات شخصی، حل مشکلات شبکه و همچنین ردیابی این مشکلات در فضای اینترنت است. با آموزش چگونگی تغییر آدرس MAC همراه من باشید.جهت تغییر مک آدرس راه های مختلفی وجود دارد. اما بهتر است در ابتدا یک توضیح مختصر از مک آدرس بازگو کنیم. آدرس مک که همان آدرس کنترل دسترسی رایانه نیز نامیده می‌شود، آدرس مخصوص و منحصر به فرد هر شبکه است که به کمک آن می‌توان رایانه‌هایی که به هم مرتبط هستند را شناسایی و کنترل کرد.


مک آدرس چیست؟
مک آدرس یک آدرس 48 بیتی است که معمولا در قالب xx:xx:xx:xx:xx:xx نمایش داده می‌شود. هر زوج xx که با رقم‌های هگزادسیمال پرمی‌شود، نمایان گر 8 بیت و یا یک بایت است. نیمه اولیه این آدرس که شامل 24 بیت اول می‌باشد، توسط شرکت سازنده کارت واسط شبکه تعیین می‌شود و 24 بیت دوم تعداد دستگاه‌های قابل شماره گذاری برای آن شرکت را نشان می‌دهد.با توجه به 48 بیت و با توجه به این که هر بیت می تواند نماینگر 0 و یا 1 باشد، مجموعا 2 به توان 48 دستگاه کارت واسط شبکه را می‌توان شماره گذاری کرد که این مقدار برابر 281474976710656 می‌باشد، یعنی چیزی حدود 281 هزار میلیارد دستگاه مختلف. اگر جمعیت فعلی کره زمین را 8 میلیارد در نظر بگیریم، با این سیسمتم شماره گذاری، برای هر فرد امکان دارا بودن تقریبا تعداد 35184 کارت واسط شبکه وجود دارد. در حال حاضر به نظر می‌رسد که این سیستم نامگذاری پاسخگوی نیاز‌های دستگاه‌های تحت شبکه موجود در اینترنت می‌باشد.


نحوه تغییر مک آدرس در ویندوز کامپیوتر و لپ تاپ
به گفته بسیاری از متخصصان تغییر MAC Address یکی از راه‌های جلوگیری از ردیابی و سرقت اطلاعات شخصی رایانه شما است. هنگامی که به Wi-Fi رایگان در سطح شهر مثل کافی شاپ، فرودگاه و… متصل می‌شوید، باید توجه داشته باشید که اطلاعات شما در معرض خطر هستند. دلیل دیگری که برای تغییر آدرس مک وجود دارد این است که در صورت خراب شدن کارت شبکه اینترنتتان، شما مجبور به خرید یا جایگزینی کارت اینترنت جدید هستید. به دلیل تغییر مک آدرس در کارت جدید، اینترنت شما قادر به شناسایی و اتصال نخواهد بود. بنابراین شما بایستی آدرس مک را به آدرس قبلی خود تغییر دهید.


از طریق برنامه Device Manager
به منظور تغییر مک آدرس از طریق ویندوز، باید توجه داشته باشید که فقط از طریق Device Manager این حالت امکان‌پذیر است. اگر از ویندوز 8 یا 10 استفاده می‌کنید، با فشار دادن همزمان کلید ویندوز و X روی کیبورد، در باکس ظاهر شده روی صفحه Device Manager را انتخاب کنید. چنانچه از ویندوز 7 استفاده می‌کنید، ابتدا کلید ویندوز روی کیبورد را فشار داده و سپس عبارت Device Manager را تایپ کرده و سرچ کنید.


فارغ از اینکه از چه نسخه‌ای از ویندوز استفاده می‌کنید، کارکرد برنامه Device Manager در همه ویندوزها یکسان است. به خاطر داشته باشید که هنگام تغییر مک آدرس در ویندوز، آدرس جدید فقط پس از فعال‌سازی مجدد کارت شبکه یا ری استارت کردن کامپیوتر فعال خواهد شد. جهت تغییر آدرس مک در ویندوز مراحل زیر را دنبال کنید:


ابتدا در برنامه Device Manager در بخش آداپتورهای شبکه (Network adapters) بر روی رابط شبکه موردنظرتان کلیک راست کرده و سپس گزینه Properties را انتخاب کنید.در پنجره Properties در قسمت بالای آن بر روی Advance کلیک کنید. حالا بایستی از بین لیست‌های نمایش داده شده در Property عبارت Network Address را بیابید. اما اگر این عبارت در لیست شما موجود نبود، بدانید که درایو شبکه شما از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین قادر به انجام ادامه مراحل نیز نخواهید بود.

طبق تصویر زیر گزینه Value را فعال کرده و در باکس کنار آن، آدرس مک مورد نظرتان را بدون فاصله، خط تیره و کاراکتری (حروف) بین اجزای آن، وارد کنید. پس از اتمام کار، گزینه OK را بزنید. حالا آدرس مک جدید شما ذخیره شده و قابل استفاده است.


جلوگیری از ردیابی و سرقت اطلاعات دستگاه توسط هکرها، کمک به شناسایی مشکلات شبکه، ایجاد نام دلخواه و… از اهمیت‌های تغییر مک آدرس هستند. شما می‌توانید با استفاده از یکی از ترفندهای ذکر شده در بالا مشکلات ناشی از آدرس مک پیشین خود را حل کنید و یا دست به تغییر آن بزنید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.


موضوعات مشابه: