نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 از مجموع 2
    بنیانگذار
    تشکر شده 2,205 بار در 886 پست
    نوشته های وبلاگ
    37

کاشف رمز dna بعد از 30 سال به وجود خدا ایمان آورد!

دکتر فرانسیس کولینز یکی از بزرگترین متخصصان ژنتیک در دنیا که هشت سال قبل به همراه Craig Venter توانسته بود رمزهای DNA را کشف کند به وجود خدا ایمان آورد!
    کولینز 56 ساله در مصاحبه با تایمز گفت: سی سال آته ئیست بودم. اما اکنون به وجود خدا اعتقاد دارم.
    وی افزود: در مورد وجود خدا یک زیرساخت واقعی وجود دارد و علم انسان را به خدا نزدیکتر هم می کند.

این دانشمند مشهور آمریکایی با ذکر اینکه به معجزات و فرشتگان اعتقاد دارد افزود: " هنگامی که در آزمایشگاه مشغول کار بودم خدا را حس می کردم. قطعا قدرتی بالاتر از ما هست و من به آن اعتقاد دارم. کشف رمز دی.ان. آ مرا به خدا اندکی نزدیکتر کرد. بارها دیده ام بیمارانی را که از درمان درمانده اند. علم از علاج آنها قطع امید کرده بود. اما دیدم که آنها به صورت معجزه وار به زندگی برگشته اند. این کار خداست"

به نقل از روزنامه وطن دکتر کولینز که اعتقاد دارد کشف رمز ژن باعث اعطای یک فرصت به وی برای شناخت خدا بوده است اضافه کرد: " هنگامی که به یک کشف مهم می رسید لحظات زیبایی را تجربه می کنید. چرا که درباره آن موضوع تحقیق کرده و به آن رسیده اید. چیزی که من کشف کرده بودم طوری بود که تا بحال هیچ انسانی آنرا کشف نکرده بود.در حالی که خدا هر زمان آنرا می داند!"

دو محقق معروف با کشف رمز DNA علم را وارد گستره وسیعتری کردند. اهمیت این اکتشاف به حدی بود که بیل کلینتون و تونی بلر به طور همزمان آنرا به تمام دنیا اعلام کرده بودند.

---------
    من رفتم تحقیق کردم ببینم این مطلب هم مثل بقیه مطالب آبدوغ خیاری هست یا نه که دیدم خیر و واقعیت داره :
    این بخش ویکی پیدیا هم جالب بود :
    Collins has described his parents as "only nominally Christian" and by graduate school he considered himself an atheist. However, dealing with dying patients led him to question his religious views, and he investigated various faiths. He familiarized himself with the evidence for and against God in cosmology, and used Mere Christianity by C. S. Lewis[38] as a foundation to re-examine his religious view. He eventually came to a conclusion, and finally became an Evangelical Christian during a hike on a fall afternoon. He has described himself as a "serious Christian".[20]
    In his 2006 book The Language of God: A Scientist Presents Evidence for Belief, Collins considers scientific discoveries an "opportunity to worship". In his book Collins examines and subsequently rejects Young Earth creationism and intelligent design. His own belief system is theistic evolution or evolutionary creation which he prefers to term BioLogos. He appeared in December 2006 on The Colbert Report television show[39] and in a March 2007 Fresh Air radio interview[40] to discuss this book.
    While not outspoken on the subject, Collins also seems to hold a "pro-life" view of the abortion issue. In a 1998 interview with Scientific American, he stated that he is "intensely uncomfortable with abortion as a solution to anything" and does not "perceive a precise moment at which life begins other than the moment of conception".[41]
    In an interview with National Geographic published in February 2007, John Horgan, an agnostic journalist, criticized Collins' description of agnosticism as "a cop-out". In response, Collins clarified his position on agnosticism so as not to include "earnest agnostics who have considered the evidence and still don't find an answer. I was reacting to the agnosticism I see in the scientific community, which has not been arrived at by a careful examination of the evidence. I went through a phase when I was a casual agnostic, and I am perhaps too quick to assume that others have no more depth than I did".[42]
    Collins remains firm in his rejection of intelligent design, and for this reason was not asked to participate in the 2008 documentary Expelled: No Intelligence Allowed, which tries, among other things, to draw a direct link between evolution and atheism. Walt Ruloff, a producer for the film, claimed that Collins was "toeing the party line" by rejecting intelligent design, which Collins called "just ludicrous".[43]
    In 2009, Collins founded the BioLogos Foundation to "contribute to the public voice that represents the harmony of science and faith". He served as the foundation's president until he was confirmed as director of the NIH.[44]
    و البته
    Collins: Why this scientist believes in God - CNN
    Francis Collins on 'The Language of God' : NPR
    و کلی سایت خبری و غیر خبری دیگه که معلوم نیست چرا چیلترن!
    برای تحقیقات بیشتر میتونید اسم ایشون رو سرچ کنید تو گوگل مطالب کافی براتون لیست میشه لینک گوگل
    منبع اولیه هم اینجا بود که مطلب رو دیدم :
    کاشف رمز dna: سی سال بیخدا بودم... - سكرت بروزترین سایت ایران

توکل بخدا
    http://DeepLearning.ir
    اولین و تنها مرجع یادگیری عمیق ایران

هرکس از ظن خود شد یار من
    از درون من نجست اسرار من

USTMB Student
    تشکر شده 59 بار در 16 پست
    و هزاران نکته ی کشف نشده دیگر ...
    که تا زمان تحقق آنها عده ای در ابهام ...
    و عمری که میرود

کاربران برچسب خورده در این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)