کلر به عنوان از بین برنده باکتری ها در استخر ها استفاده میشود و از این لحاظ کارش را خوب انجام میدهد. این ماده نیز یک سفید کننده خشن است که میتواند بر روی پوست و مو تاثیر گذار باشد. هنگامی که کلر در استخر استفاده میشود، آنرا با سایر مواد شیمیایی ترکیب میکنند تا به طور کلی ایمن شود، اما با گذشت زمان، هنوز میتواند به بافت ها و رشته های مو آسیب برساند. خوشبختانه لازم نیست برای مراقبت از پوست و موی تان از شنا کردن دوری کنید.
کلر چگونه در استخر ها به پوست و مو آسیب میرساند؟
ماده کلر نه تنها رطوبت و چربی پوست و مو را از بین میبرد، بلکه یک فرآیند اکسایش قوی را با این دو انجام میدهد که اغلب خوردگی نامیده میشود. همچنین کلر میتواند باعث آسیب های پایدار شود که این امر باعث ایجاد چین و چروک ها میشود. کلر، همچنین ویتامین E و اسید های چرب ضروری پوست را از بین میبرد که پوست با آنها به بهترین شکل خود نمایش داده میشود.
حضور منظم در استخر ها و مواجهه با کلر در استخر های شنا ممکن است تغییرات زیر را ایجاد کند:
1. تغییر دادن رنگ مو
2. خشک و شکننده کردن موها
3. فر کردن مو
4. کم کردن درخشش موها
5. خشک کردن پوست سر
6. خشک و شکننده کردن پوست سر و ایجاد شوره
7. بروز آکنه
8. پیری سریع پوست و ایجاد چین و چروک
اما، چطور باید در برابر این آسیب ها از پوست و مو مراقبت کرد؟
1. در استخر های روباز شنا کنید.
گاز های شیمیایی در استخر های روباز از آب خاج میشوند و در هوا پخش میشوند. اینکار باعث میشود که پوست و موی شما کمتر آسیب ببیند و حتی برای چشم ها، ریه ها و سینوس ها بهتر است.
2. قبل از شنا کردن حتما دوش بگیرید.
زمانی که پوست و موی شما خیس باشد، کمتر کلر آب استخر را جذب میکند. اطمینان حاصل کنید که بدنتان به خوبی خیس باشد و بعد وارد آب شوید.
3. از نرم کننده و یا روغن های مو استفاده کنید.
کارشناسان مو به شما توصیه میکنند که قبل از رفتن به استخر، یک نرم کننده عمیق و یا روغن طبیعی مثل روغن نارگیل استفاده کنید. این، یک لایه بین موهای شما و کلر یا مواد شیمیایی در استخر ایجاد میکنند و همچنین باعث تقویت فولیکول های مو میشود. اگر از روغن استفاده میکنید، حتما از کلاه استفاده کنید.
4. پوشیدن کلاه شنا
این بهترین راه برای حفاظت از موهای شماست به خصوص اگر در معرض مواد شیمیایی باشید. پس از دوش گرفتن و روغن زدن به موها، کلاه خود را سر کنید. البته میتوانید بدون شستن موهای خود کلاه سر کنید اما برای حداکثر مقاومت در برابر کلر، ابتدا باید شستشو داده شود.
اگر نمیخواهید کلاه سر کنید، موهای خود را از پشت ببندید تا موهایتان کمتر در معرض کلر قرار بگیرد.
5. از لوسیون های پوست استفاده کنید
مانند نرم کننده های مو، لوسیون پوست به پوست شما یک لایه حفاظتی اضافه میکند.
6. دوش گرفتن بعد از شنا
با استفاده از یک شامپو بدون سولفات، پوست و موی خود را بشوئید تا از تمامی مواد شیمیایی خلاص شوید. موها را در آب خیس کنید. یک شستشو سریع موها میتواند بعضی از کلرها را از فولیکول مو ها آزاد کند. حداقل پنج دقیقه و یا بیشتر برای پاکسازی کامل زیر آب قرار بگیرید.
7. استفاده از نرم کننده ها و لوسیون ها
پس از شستشو یک لایه محافظت کننده و مرطوب کننده عمیق را استفاده کنید تا از خشکی آکنه های پوستی خلاص شوید.
منبع: بلیط استخر و پارک آبی با تخفیف ویژه

موضوعات مشابه: